Seks işçilerinin hakları, insan haklarıdır

Seks işçiliği bir işçilik mi? Zorunluluk mu gönüllülük mü? Genelevleri yıkmak çözüm mü?… Türkiye seks işçiliğini bu ve benzeri sorularla konuşur, tartışır, unutur ve görmezden gelirken; seks işçileri, her gün birçok farklı türde şiddetin mağduru oluyor. İşçilik mi, zorunluluk mu, gönüllülük mü, etik mi, ayıp mı diye tartışılırken her akşam, her gece, her gün başka […]

Seks işçiliği bir işçilik mi? Zorunluluk mu gönüllülük mü? Genelevleri yıkmak çözüm mü?… Türkiye seks işçiliğini bu ve benzeri sorularla konuşur, tartışır, unutur ve görmezden gelirken; seks işçileri, her gün birçok farklı türde şiddetin mağduru oluyor.

İşçilik mi, zorunluluk mu, gönüllülük mü, etik mi, ayıp mı diye tartışılırken her akşam, her gece, her gün başka bir gerçek yaşanıyor. Seks işçileri birçok farklı aktör tarafından fiziksel, cinsel, psikolojik ve ekonomik şiddetin mağduru haline geliyor. Müşteriler, organize suç grupları, polisler ve birçok başka kişi veya grup tarafından yoğun şiddetle karşılaşıyor, öldürülüyor, yoksulluğa itiliyor. Uluslararası insan hakları sözleşmeleri ve ulusal anayasalarda koruma altına alınan ve birçok ülke tarafından kabul edilen temel insan haklarına erişemiyor.

Toplum, kamu kurumları hatta insan hakları alanında çalışan birçok kuruluş tarafından can kulağıyla dinlenmese de; seks işçileri maruz kaldıkları hak ihlallerine karşı tek bir ağızdan sesleniyor. Seks işçileri şiddete uğramasın, ayrımcılık görmesin, bir takım ahlak kodları üzerinden damgalanmasın, öldürülmesin diyor. “Bedenime, mesleğime, çalışma alanıma özgürlük istiyorum” diyor. “İnsanın en temel hakkı olan yaşam hakkını istiyorum, öldürülmeden çalışmak istiyorum” diyor. “Artık seks işçilerini dinleme zamanı” diyor.

Dünyanın birçok ülkesinde seks işçilerinin haklarını dile getirdikleri bir onur günü olarak kutlanan 3 Mart Dünya Seks İşçileri Gününde, bu alanda çalışan iki mühim sivil toplum kuruluşu; Kırmızı Şemsiye Cinsel Sağlık ve İnsan Hakları Derneği ve Pembe Hayat LGBTT Dayanışma Derneği ile Türkiye’deki seks işçiliğini ve seks işçilerini konuştuk, küresel seks işçileri hareketinin ortak taleplerini inceledik.

3 Mart Dünya Seks İşçileri Günü Dosyası Yazıları