Çocuk Dostu Lüleburgaz’da ‘Çocuk Sokağı’

01 Mart 2016
Çocukların görüş ve önerileriyle hazırlanan “Çocuk Sokağı”, Lüleburgaz’da 1500 çocuğun kullanımına açıldı. UNICEF ve IKEA’nın işbirliğinde, çocukların görüş ve önerileri doğrultusunda özel olarak hazırlanan “Çocuk Sokağı”, Çocuk Dostu Şehir olan Lüleburgaz’da 1500 çocuğun kullanımına açıldı. Birleşmiş Milletler Çocuk Fonu (UNICEF) tarafından 2014 yılında başlatılan projenin ulusal koordinasyonunda, İçişleri Bakanlığı, Türkiye Belediyeler Birliği, Birleşmiş Kentler ve […]

Çocukların görüş ve önerileriyle hazırlanan “Çocuk Sokağı”, Lüleburgaz’da 1500 çocuğun kullanımına açıldı.

UNICEF ve IKEA’nın işbirliğinde, çocukların görüş ve önerileri doğrultusunda özel olarak hazırlanan “Çocuk Sokağı”, Çocuk Dostu Şehir olan Lüleburgaz’da 1500 çocuğun kullanımına açıldı.

Birleşmiş Milletler Çocuk Fonu (UNICEF) tarafından 2014 yılında başlatılan projenin ulusal koordinasyonunda, İçişleri Bakanlığı, Türkiye Belediyeler Birliği, Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler Orta Doğu ve Batı Asya Bölgesel Teşkilatı ve Dünya Yerel Yönetim ve Demokrasi Akademisi bulunuyor. Lüleburgaz Belediyesi, IKEA ve UNICEF Türkiye Milli Komitesi’nin finansman desteğiyle yürütülen “Çocuk Dostu Şehirler” projesinde paydaş olarak yer aldı.

Projenin amaçlarından biri, “Çocukların ihtiyaçlarına yönelik politikalar ve programlar tasarlamak, çocukların oyun ve gelişim haklarına erişimlerini sağlamak amacıyla kentsel alanlarda çocuk dostu mekânlar yaratmak.” Yeni Mahalle Özbek 1. Sokak, bu amaca uygun “Çocuk Sokağı” olarak düzenlendi.

UNICEF ve IKEA’nın malzeme satın alımıyla hibe desteğinde bulunduğu proje kapsamında; ses-ışık-sahne sistemi, çöp kovası, banklar, çocuk çadırları, bahçe setleri, masa, sandalye, ressam sehpası vb. materyaller Lüleburgaz Belediyesi’ne hibe edildi.

UNICEF’ten gelen ekip tarafından Kent Konseyi Çocuk Meclisi’ne yönelik, önce çocuklarla Belediye’de röportaj yapıldı. Röportajın ardından Belediye Başkanı Emin Halebak, proje ekibi ve çocuk meclisi üyeleriyle Çocuk Sokağı’nda video çekimi gerçekleştirildi.

Ayrıntılı bilgi için tıklayınız.