SEKASEM: Sporcu fabrikası

01 Şubat 2016
Kocaeli’de metruk haldeki Devlet Malzeme Ofisi’nin atıl deposu, yapılan yatırımla 30 bin sporcunun eğitim gördüğü, olimpiyatlara sporcu yetiştiren Seka Sporcu Eğitim Merkezi’ne (SEKASEM) dönüştü. İhlas Haber Ajansı’nın haberine göre Kocaeli’nin İzmit ilçesinde eski Seka Kağıt Fabrikası arazisi içerinde yer alan ve daha önceleri Devlet Malzeme Ofisi tarafından depo olarak kullanılan 5 bin metrekarelik tesis, atıl […]

Kocaeli’de metruk haldeki Devlet Malzeme Ofisi’nin atıl deposu, yapılan yatırımla 30 bin sporcunun eğitim gördüğü, olimpiyatlara sporcu yetiştiren Seka Sporcu Eğitim Merkezi’ne (SEKASEM) dönüştü.

İhlas Haber Ajansı’nın haberine göre Kocaeli’nin İzmit ilçesinde eski Seka Kağıt Fabrikası arazisi içerinde yer alan ve daha önceleri Devlet Malzeme Ofisi tarafından depo olarak kullanılan 5 bin metrekarelik tesis, atıl hale düşmüştü. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından hazırlanan projeyle içinde 30 bine yakın sporcunun birçok branşta eğitim aldığı ve olimpiyatlarla dünya şampiyonalarına sporcu yetiştiren ‘Sporcu Fabrikası’ haline getirildi.

9 BRANŞTA EĞİTİM

Kocaeli Büyükşehir tarafından donanımlı spor tesisi haline getirilen Seka Sporcu Eğitim Merkezi’nde (SEKASEM), haftanın her günü sporun 9 ayrı branşında sporculara hizmet veriyor. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin en önemli spor tesisleri arasında yer alan ve halk arasında ‘Sporcu Fabrikası’ olarak bilinen SEKASEM’de her yaş gurubundan çocuklar ve gençler, haftanın her günü judo, tekvando, karate, güreş, boks, jeet kunedo, kick boks, masa tenisi ve satranç branşlarında eğitim görüyor.

OBEZİTEYLE MÜCADELE MERKEZİ

6 ayrı antrenman salonunun yer aldığı tesiste ayrıca obeziteye karşı antrenmanla yapılıyor. Obezite ile Mücadelede Hareketli ve Sağlıklı Yaşam Projesi kapsamında tesise gelenler step, aerobik ve plates programlarına katılarak sağlıklı yaşam dersleri alıyorlar.

Tesis hakkında bilgi veren Büyükşehir Kağıtspor Kulüp Başkanı Dr. Ali Yeşildal, Kocaeli’de gençleri spora yönlendirmek için SEKASEM’in başarılı bir proje olduğunu belirterek, “İnanılmaz görüntüler var içerde. Bu çocuklarımız, belki yaşıtları başka mekanlarda zaman geçirirken onlar burada spor yapıyorlar. Çok gurur verici bir şey. Sadece bu mekanda 30 bin sporcumuz var. Olağanüstü bir rakam. Onun için biz buraya ‘sporcu Fabrikası’ diyoruz. Spordan amaç bizim için sadece yarışmak, madalya kazanmak değil. Biz bu organizasyonu sosyal sorumluluk projesi olarak değerlendiriyoruz. Bu kentin çocuklarını olumsuz ortamlardan kurtarıp burada hayata kazandırma arzusundayız. Sosyal sorumluluk projesi diyoruz çünkü biz burada çocukların hayatlarına dokunuyoruz. Ailelerine, kendilerine, yaşamlarına, yaşam stratejilerine, her türlü şekilde her yaş gurubunda onlarla ilgileniyoruz. Buradan çıktıktan sonra müsabakalarda da başarılı olursalar, onları üst derecede destekliyoruz” diye konuştu. Yeşildal, bu yaz Rio Olimpiyatları’na en az 6 tane sporcu göndereceklerini de sözlerine ekledi.

Fotoğraf Körfez Gazetesi