Let`s Do It! Temiz Dünya Konferansı

11 Ocak 2016
Let’s Do It! Temiz Dünya Konferansı 28-31 Ocak tarihlerinde Bursa’da Sivil Yaşam Derneği ev sahipliğinde yapılacak. Let’s Do It! Türkiye, yaptığı temizlik günü etkinlikleriyle adını duyuran gönüllülük ağlarından biri. Amacı, “Bütün gezegeni sadece tek günde bütün çöpten kurtarmak.” Yeni bir oluşum sayılabilir; ortaya çıkışı 2008 yılına dayanıyor. Estonya’da başlayan bu hareket, hızla dünyaya yayılmış; şu […]

Let’s Do It! Temiz Dünya Konferansı 28-31 Ocak tarihlerinde Bursa’da Sivil Yaşam Derneği ev sahipliğinde yapılacak.

Let’s Do It! Türkiye, yaptığı temizlik günü etkinlikleriyle adını duyuran gönüllülük ağlarından biri. Amacı, “Bütün gezegeni sadece tek günde bütün çöpten kurtarmak.”

Yeni bir oluşum sayılabilir; ortaya çıkışı 2008 yılına dayanıyor. Estonya’da başlayan bu hareket, hızla dünyaya yayılmış; şu anda 112 ülkede bulunuyor. Türkiye’deki tek günlük ulusal temizlik kampanyası ise bir grup gönüllünün girişimiyle ilk defa 2012 yılında gerçekleştirildi. O günden bugüne kadar genellikle her mayıs ayının ilk cumartesisi yapılıyor; bir eline eldiven, diğerine çöp poşeti alan herkes katılabiliyor. Daha büyük gruplarla temizlik yapmak ya da bir bölgenin lideri olmak isteyenler, info@letsdoitturkiye.org.tr’ye bir e-posta atabiliyor.

İsveç kampanya konusundaki önemli örneklerden biri: 650 bin kişinin katılımıyla yapılıyor. Farklı bir güzel örnek ise Filipinler, Let’s do it! ekibi 5 milyon gönüllüye ulaşmayı amaçlıyor. Hareket 2018 yılına kadar dünya nüfusunun %5’ine denk gelen 350 milyon insanın bu büyük temizliğe katılacağını öngörüyor.

Bunun dışında, yılda bir de Clean World Conference (Temiz Dünya Konferansı) gerçekleştiriliyor. Konferans bu yıl Bursa’da yapılacak.

Konferansla ilgili ayrıntılı bilgi için tıklayınız.