Van`da çocuk yaşta evliliklerle mücadele projesi

06 Ocak 2016
Van Yaşam Kadın Çevre Kültür ve İşletme Kooperatifi (YAKA-KOOP) üyeleri, Sabancı Vakfı tarafından desteklenen ‘Van’da Çocuk Evlilikleriyle Mücadele Projesi’ kapsamında farkındalık yaratmak için köyleri gezip kadınlarla görüşüyor. Anket çalışması yaptıklarını belirten YAKA-KOOP Başkanı Gülmay Gümüşhan, “Her 3 gelinden 2’si erken yaşta evlilik yapmış. Bunun yanı sıra şiddet gördüğü halde bunu çok da fark etmeyen kadınlar […]

Van Yaşam Kadın Çevre Kültür ve İşletme Kooperatifi (YAKA-KOOP) üyeleri, Sabancı Vakfı tarafından desteklenen ‘Van’da Çocuk Evlilikleriyle Mücadele Projesi’ kapsamında farkındalık yaratmak için köyleri gezip kadınlarla görüşüyor. Anket çalışması yaptıklarını belirten YAKA-KOOP Başkanı Gülmay Gümüşhan, “Her 3 gelinden 2’si erken yaşta evlilik yapmış. Bunun yanı sıra şiddet gördüğü halde bunu çok da fark etmeyen kadınlar var” dedi.

Van’da faaliyet gösteren YAKA-KOOP, bölgede erken yaşta ve zorla evlilikler konusunda farkındalık yaratmak için hareket geçti. Çeşitli kampanyalar düzenleyip projeler hazırlayan YAKA-KOOP Başkanı Gülmay Gümüşhan, bu yıl da Sabancı Vakfı hibe programları kapsamında desteklenen ‘Van’da Çocuk Evlilikleriyle Mücadele Projesi’ni yürüttüklerini söyledi. Proje kapsamında, muhtar ve imamlarla, Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü, Halk Sağlığı Müdürlüğü ve eğitimcilerle ortaklaşa 6 köyde çalışma yürüttüklerini belirten Gümüşhan, şöyle konuştu:

HER ŞEY BİR İHBARLA BAŞLADI

“Aslında her şey İpekyolu İlçesi’ne bağlı Erçek Mahallesi’nde okuyan kız öğrencilerin ‘Bizi erken yaşta evlendiriyorlar’ ihbarını öğretmenlerine iletmeleriyle başladı. Bizi derinden etkileyen bu olay karşısında biz de hareke geçtik. O dönem mahallenin taziye evinde aralarında muhtar, avukat, doktor, islam hukukçusu ve köy imamının da bulunduğu toplantı düzenledik. Bu toplantılarda kız öğrenciler başlarına taktıkları beyaz eşarpla çocuk yaşta evlilikleri protesto ederken, erkek öğrenciler de ellerindeki pankartlarla kız arkadaşlarına destek vermişti. Biz de ‘Çocuktan gelin olmaz’ diyerek yaptığımız kampanyalarla herkesi duyarlı olmaya davet ederken bu yılda Sabancı Vakfı hibe programları kapsamında desteklenen ‘Van’da Çocuk Evlilikleriyle Mücadele’ projesini yürütüyoruz.”

Proje kapsamında köyleri dolaştıklarını anlatan Gümüşhan, 200 hanede 37 soruluk anket çalışması yaptıklarını anlatırken “Fark ettik ki her 3 gelinden 2’si erken yaşta evlilik yapmış. Bunun yanı sıra şiddet gördüğü halde bunu çok da fark etmeyen kadınlar, erken yaşta evlendiği için hamileliklerinde büyük sorun yaşayanlar bulunuyor. Çalışmalarımız halen devam ediyor. Ayrıca köyde yaşayan kadınların yetkililerden beklentilerinin ne olduğu sorusuna da yanıt aramaya çalışıyoruz” dedi.

KUAFÖRLER İHBAR ETMELİ

Yine aynı proje kapsamında Van genelindeki okullarda çocuk yaşta evliliklerle ilgili İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile ortaklaşa resim yarışması düzenlediklerini belirten Gümüşhan, şöyle devam etti:

“Öğrencilerin yaptıkları bu resimleri derecelendirdik. En iyilerini alıp takvimlerimize bıraktık. Bu öğrencilere de birer tablet hediye ettik. Ayrıca bu resimler şehrin değişik yerlerindeki bilboardlara asarak farkındalık yaratmaya çalışıyoruz. Biz çocuk evliliklerle ilgili toplumun her kesimine olduğu gibi kuaförlere de görevler düştüğünü düşünüyoruz. Kuaförlerin bu konuda duyarlı olmaları gerekiyor. Böyle bir olay karşısında hemen ihbar etmeleri gerekiyor. Amacımız her kesimden insanlara farkındalık yaratmak.”

Kaynak DHA