ABD`de öldürülen Suriyeli Barakat`ın projesi Türkiye’de

24 Kasım 2015
ABD’nin Kuzey Carolina eyaletinde silahlı saldırı sonucu hayatını kaybeden Suriyeli Diş Hekimliği öğrencisi Deah Barakat’ın Türkiye’deki Geçici Barınma Merkezleri’nde yaşayan Suriyeli çocukların diş sağlına yönelik projesi gerçek oldu. Proje kapsamında AFAD’ın kontrolünde 10 ildeki toplam 25 Geçici Barınma Merkezi’nde Suriyeli sığınmacıların tedavileri yapılacak.   Fatih Belediyesi, İdealist Diş Hekimleri Derneği, AFAD ve DİSİAD işbirliğinde başlatılan […]

ABD’nin Kuzey Carolina eyaletinde silahlı saldırı sonucu hayatını kaybeden Suriyeli Diş Hekimliği öğrencisi Deah Barakat’ın Türkiye’deki Geçici Barınma Merkezleri’nde yaşayan Suriyeli çocukların diş sağlına yönelik projesi gerçek oldu. Proje kapsamında AFAD’ın kontrolünde 10 ildeki toplam 25 Geçici Barınma Merkezi’nde Suriyeli sığınmacıların tedavileri yapılacak.

 

Fatih Belediyesi, İdealist Diş Hekimleri Derneği, AFAD ve DİSİAD işbirliğinde başlatılan proje kapsamında Eminönü meydanında, İstanbul’da yaşayan Suriyeli çocukların diş bakımları yapıldı. Kendisi de diş doktoru olan Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir’in de katıldığı programda, Deah Barakat’ın teyzesi Şaza Barakat Deah da yer aldı. Deah Barakat’ın insanlara yardım etmeyi çok seven bir çocuk olduğunu anlatan Şaza Barakat “Deah’ın projelerinden bir tanesi evsiz bırakılan ve göç etmek zorunda kalan Suriyeli çocuklardı. Şu anda bu çocukları görüyorum ve onun hayali de gerçekleşiyor” diye konuştu.

Suriyeli çocuklara diş bakımını Türk öğrenciler yaptı. Kampanya çerçevesinde kamplarda yaşayan 6 ile 12 yaş arası çocuklara ‘brush on jel’ tekniği ile flor uygulaması yapılacak, birer adet diş fırçası verilecek ve ağız sağlığı ve bakımı eğitimi sunulacak.

Kaynak DHA