Saldırı ve Tehditler Nedeniyle SPoD LGBTİ Ofisi Bir Süre Kapalı Kalacak

510-1-1.jpg
SPoD LGBTİ, ofislerine yönelik saldırı sırasında polisin de saldırganlarla birlikte hareket etmesinin ardından, dernek ofisini bir süre kapalı tutacağını açıkladı.

SPoD LGBTİ ofisi, geçtiğimiz günlerde saldırıya uğradı. Olay yerine gelen polis, saldırganlara müdahale etmek yerine, savcıdan arama izni alarak dernek ofisinde arama gerçekleştirdi.

SPoD LGBTİ, bugün bir açıklama yaparak, güvenlik nedeniyle dernek ofisinde gerçekleşmesi planlanan tüm dernek faaliyetlerini ileri bir tarihe ertelediklerini ve derneğin Onur Haftası etkinliklerini iptal etmek zorunda kaldıklarını açıkladı.

SPoD LGBTİ ofisinde gerçekleşecek film gösterimi ve Kuir Zumba atölyesi iptal edildi.

Saldırgan: Polisi arasanız da bir şey farketmez

26 Haziran Salı akşamı, cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlar eğitimi hakkında bir toplantı sırasında bir kişi SPoD’un kapısını yumruklamaya ve tehditler savurmaya başladı.

Tanıdığı bir kişinin dernekte alıkonulduğunu iddia eden şahıs, “Aşağıda arkadaşlarım var, kapıyı açacaksınız, kapıyı açana kadar burada duracağım, elbet çıkacaksınız. Polisi arasanız da bir şey farketmez”, “Hepinizi buradan paketleyip çıkartacağım, pezevenkler, her yere bakacağım orada olduğunu biliyorum, içerden çıkarsa sizi mahvederim!” gibi ifadeler kullandı.

Polisten aktivistlere: Siz erkek değil misiniz çıksanıza dışarıya!

Dernektekilerin araması üzerine, polis olay yerine intikal etti. Ancak dernektekiler, kimlik göstermeyen kişinin polis olduğundan emin olmadıkları için kapıyı açmadan, saldırganın olay yerinden uzaklaştırılmasını istedi. Polis memuru ise  “Dernekler masasını arayacağım, siz erkek değil misiniz çıksanıza dışarıya! Bir adamdan mı korkuyorsunuz?” gibi ifadelerle bağırmaya başladı.

Sonradan olay yerine gelen bir başka polis memuru ise “OHAL’deyiz, istersek kapıyı kırıp da gireriz içeri!”  ve “Arkadaşım bakın içeride birisi varmış, ailenin şikayetini ciddiye almak zorundayım” dedi.

Saldırgan dernek görevlisini darp etti, polis izledi

SPoD’dan bir yönetim kurulu üyesi bu sırada ofise geldi. Polislerle birlikte apartman kapısı önünde bekleyen saldırganlardan biri ise yönetim kurulu üyesini darp etti. Polis olaya müdahale etmeyince, yönetim kurulu üyesi dernek ofisine sığındaı.

Daha sonra polisler, ofiste arama yapacaklarını söylerken ““Artık yazılı izne gerek yok, bir telefonla savcıdan izin alabiliyoruz o zaman da kapıyı üzerinize yıkarız!”, “Bizi uğraştırmayın gerekli bütün hukuki süreci işletiriz” gibi ifadelerle dernekteki aktivistleri tehdit etti.

Polis dernekte arama yaptı

Daha sonra savcıdan arama izin alan polis memuru, avukat eşliğinde dernek ofisini aradı ve içeride bulunan herkesin kimliğini kontrol etti.

Saldırganların iddialarının asılsız olduğunun anlaşılması üzerine dernek yönetim kurulu üyeleri ve gönüllüleri, saldırganlar hakkında şikayetçi oldur.

Serbest kalan saldırganlardan tehdit

Sabaha karşı serbest bırakılan saldırganlar, “Çocuğumuzu bulana kadar sizi takip edeceğiz, yerinizi biliyoruz!” şeklinde tehditlerine devam etti.

Bu tehditler ve polisin saldırganlarla birlikte hareket etmesi nedeniyle, SPoD LGBTİ ofisinin bir süre kapalı kalacağını açıkladı.

Kaynak: Birgün

Yorum Yap

Epostanız paylaşılmayacaktır. Zorunlu alanlar * ile işaretlenmiştir.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.Sivil Sayfalar, sivil toplumun içine kapanma halinin aşılmasına ve etkisinin artmasına katkıda bulunmak amacıyla kuruldu. Sivil toplum haberciliği yaparak sivil toplumun tecrübesini medyaya, kamu yönetimine, siyasete, kanaat dünyasına ve diğer STK’lara görünür kılmayı amaçlıyoruz. Sivil toplum dünyasının sözcülerine, tartışmalara katılabileceği, yeni tartışmalar açabileceği bir mecra sunmayı hedefliyoruz.


E-Bülten

[et_bloom_inline optin_id=”optin_1″]


Send this to a friend