“Doğayı savunmak suç değildir”

Artvin Hopa’da, Cemil Aksu ve Nurcan Vaviç’in “sosyal medya” paylaşımları gerekçe gösterilerek tutuklanmasına tepki gösteren yaşam savunucuları,  “Doğayı savunmak suç değildir” diyerek çiftin serbest bırakılmasını istediler.

Artvin Hopa’da “sosyal medya” paylaşımları gerekçe gösterilerek 23 Ekim’de Nurcan Vayiç, 25 Ekim’de de yazar ve doğa savunucusu eşi Cemil Aksu tutuklanınca sekiz yaşındaki çocukları Arev, tek başına kaldı. Şimdilik dayısı Coşkun Vayiç ve teyzesi Hülya Vayiç’in gözetiminde olan Arev için pedagoglardan destek alınması için girişimler başlatıldı. “Arev yalnız değil biz onun yanındayız. Ama hiçbir çocuk için anne ve babasının yerini tutabilecek kimse yoktur. Bu kararları verenlerin çocukları yok mu?” diyen soran dayı Vayiç, Cemil Aksu ve Nurcan Vayiç’in biran önce serbest bırakılmasını istedi.

Yeşil Feminist Ayla Şeşan da, Cemil ve Nurcan’ın aslında herkesin yapması gerekeni yaptıklarınıyani doğaya sahip çıktıklarını belirterek, “ Yaşadıkları doğaya ve geleceklerine sahip çıktılar. Suç işlemediler. Doğayla barışık olmak, korumak suç değildir. Hopa’nın doğasını savunurken aslında kendi geleceklerine ve Arev’in de geleceğine sahip çıkmış oldular.Tüm Hopalı gençler ve çocuklar için doğru bir şey yaptılar. Yaşamı savunmak suç değildir.Bu nedenle derhal serbest bırakılmalı ve Arev de anne ve babasına kavuşmalı” dedi.

Karadeniz’de ekoloji ve politik mücadelenin önemli isimlerinden olan Cemil ve Nurcan’ın tutuklanmasına, Karadeniz’deki sivil toplum örgütlerinden de tepki geldi. Cemil Aksu, Hemşin kültürünü yaygınlaştırmak ve yaşatmak için kurulan Hemşin
Kültür Dergisi GOR’un Yayın Kurulu üyesi. Bu nedenle de ilk tepki GOR yöneticilerinden geldi. Tutuklamaların hukuki dayanaktan yoksun olduğunu belirten GOR yöneticileri, Cemil ve Nurcan’ın biran önce serbest bırakılmasını talep etti. GOR Dergisi yayın yönetmeni müzisyen Hikmet Akçiçek, “Cemil siyasi kimliğinin ötesinde bizim açımızdan ekoloji kültür; tarihi politika konularında derinlikli, kapsayıcı akademik düzey tutturarak yazan önemli bir yazardır. Cemil’in tutuklanması onun bu entelektüel yönüne bir saldırıdır. Derhal serbest bırakılmasını istiyoruz” diye konuştu.

Topaloğlu: Hiçbir evrensel hukukla izah edilemez

Yaşam savunucusu Ensar Topaloğlu da, Arev’in anne ve babasının aynı anda tutuklanmasının hiçbir evrensel hukuk kuralı ile bağdaşmayacağını belirtti. “Hopa’da olan olaylar devlet aklının hala Hopa’dan intikam alma derdinin sürdüğünün kanıtı gibi” diyen Topaloğlu,  yaşananların anlamsız ve açıklanamaz olduğu görüşünde. Yaşam savunucusu iki insanın bu şekilde cezalandırılarak talanın boyutlarının görmezlikten gelineceğinin sanıldığını belirten Topaloğlu, “Hopa’da direniş ve birlik beraberliğin hala var olduğu ortak aklıdan korktuğu için bu oluşan ortam devletin Hopa halkına gözdağı verdiğini düşündürüyor” diye konuştu. Cemil ve Nurcan tutuklanınca yalnız kalan Arev’in durumuna da dikkat çeken Topaloğlu son olarak şöyle konuştu:  “Devlet Arev’den intikam alıyor olmamalı iki gün arayla anne ve babasının tutuklanması evrensel bir hukukla izah edilemez”

Cemil Aksu kimdir?

Yaşam savunucusu ve yazar. 1996 yılında politik suçlamalarla tutuklandı. 2004 yılında serbest bırakıldıktan sonra Anadolu Üniversitesi Kamu Yöneti

mi bölümünü bitirdi. İstanbul Bilgi Üniversitesi Felsefe bölümünde yüksek lisans yaptı. 2008-2011 arasında Biryaşam-yerel tarih, folklor, biyografi ve coğrafya dergisinin editörlüğünü yaptı. Yerel tarih, kimlik, ekoloji ve sosyalist siyaset üzerine yazıları yayınl

andı. “Karadeniz’in Sol Köşesi: Hopa” adlı, Hopa’nın sol tarihine dair yaptığı araştırma Karardı Karadeniz’de (ed. Uğur Biryol, İletişim Yayınları, 2012) yayınlandı. “Kimlikler, Çıkarlar,

 

Siyasetler: Karadeniz Siyasetine Hopa’dan Bakmak” (Meryem Özçep’le birlikte) yazısı Değişen Karadeniz’i Anlamak (der: Deniz Yıldırım ve Evren Haspolat, Phoenix Yayınevi 2016) kitabında yer aldı. Gor-Hemşin Kültürü Dergisi’nde yayın kurulu üyesi.

Nurcan Vayiç

Hopa doğumlu. Ege Üniversitesi’nde okudu. Uzun yıllardır Hopa’da kadın hakları üzerine çalışıyor. Aynı zamanda Hopa’nın önemli kadın politikacılarından ve yaşam savunucusu.

Yorum Yap

Epostanız paylaşılmayacaktır. Zorunlu alanlar * ile işaretlenmiştir.Sivil Sayfalar, sivil toplumun içine kapanma halinin aşılmasına ve etkisinin artmasına katkıda bulunmak amacıyla kuruldu. Sivil toplum haberciliği yaparak sivil toplumun tecrübesini medyaya, kamu yönetimine, siyasete, kanaat dünyasına ve diğer STK’lara görünür kılmayı amaçlıyoruz. Sivil toplum dünyasının sözcülerine, tartışmalara katılabileceği, yeni tartışmalar açabileceği bir mecra sunmayı hedefliyoruz.


E-Bülten

You have Successfully Subscribed!Send this to a friend