Gen-Der Toplumsal Cinsiyet Çalışmaları Kolektifi’nden “Kız Çocukların Geleceği için Alternatif Adımlar” söyleşisi

kizcocukalrnngelecegiicin-1280x720.jpg

Gen-Der Toplumsal Cinsiyet Çalışmaları Kolektifi, 11 Ekim Çarşamba günü “Kız Çocukların Geleceği için Alternatif Adımlar” başlıklı söyleşi düzenleyecek.

Gen-Der Toplumsal Cinsiyet Çalışmaları Kolektifi, 11 Ekim Çarşamba saat 17.00’de Çankaya Belediyesi Çağdaş Sanatlar Merkezi’nde “Kız Çocukların Geleceği için Alternatif Adımlar” başlıklı söyleşi düzenleyecek. Söyleşi, 11 Ekim Dünya Kız Çocuklar Günü kapsamında, kız çocukların güçlenmesi ve toplumsal cinsiyet eşitliğinin desteklenmesine dikkat çekmek için düzenleniyor.

Söyleşiye, Hatice Kapusuz “Çocuk kitaplarında toplumsal cinsiyeti alaşağı etmek” başlığıyla, Çiçek Coşkun “Sinemada kız çocuk temsilleri: Yaşanamayan çocukluklar” temasıyla, Irmak Ayoğlu ise “Başka bir okul mümkün” başlıklı konuşmasıyla katılacak.  Etkinliğin kolaylaştırıcısı ise Selen Doğan.

Söyleşiye, mülteci, engelli, cinsel yönelim, cinsiyet kimliği, çevre gibi daha pek çok disiplinden sivil toplum örgütleri ve bağımsız aktivistler de katılacak. Katılımcılar, uzmanlıkları ve tanıklıkları doğrultusunda kız çocukların insan haklarını ve çalıştıkları alanlarla ilişkisini paylaşacak.

“Toplumu dönüştürmek adına fikir üretirken kız çocukların insan haklarını göz ardı ediyoruz”

KaosGL.Org, Gen-Der Toplumsal Cinsiyet Çalışmaları Kolektifinden Zekican Sarısoy’a ulaştı ve bu etkinliği neden düzenlediklerini sordu.

Çocuk gündeminin ve kız çocuklarının insan haklarının görmezden gelindiğine dikkat çeken Zekican Sarısoy, 11 Ekim günü gerçekleşecek olan söyleşinin bu gerekçe ile daha büyük bir önem arz ettiğini ifade etti. Sarısoy, “Toplumu dönüştürmek adına fikir üretirken çocuk haklarını, kız çocukların insan haklarını göz ardı ediyoruz. Bunun bir körleşme olduğunu düşünebiliriz ancak bunun politik bir tutum olduğu ifade etmek gerekiyor. Çünkü toplumun en kırılgan ve toplumsal cinsiyet eşitsizliğini en fazla teneffüs eden gruplardan biri olarak kız çocukları” ifadelerini kullandı.

Etkinliğin facebook sayfası için burayı ziyaret edebilir ve sormak istediğiniz tüm konuları 0 312 427 00 20 numaralı telefon hattına yöneltebilirsiniz.

 

“Kız Çocukların Geleceği için Alternatif Adımlar” Söyleşisi

Çağdaş Sanatlar Merkezi – Gülten Akın Salonu

Kavaklıdere Mahallesi, John F. Kennedy Caddesi No: 4, 06680 Ankara

Dünya Kız Çocukları Günü hakkında

Birleşmiş Milletler 2012 yılından beri 11 Ekim’i dünya genelinde kız ve oğlanlar arasında süregelen ayrımcılığı önlemek amacıyla “Dünya Kız Çocuklar Günü” olarak benimsiyor.

Bu günle birlikte kız çocuklara yönelik ayrımcılığın belirgin biçimde görüldüğü eğitim, eşitlik, beslenme, yasal haklar, sağlık, şiddet gibi alanlarda ilgili kurumlar ve sivil toplum örgütleri bu güne özel kampanya ve etkinliklerle kız çocuklara dair farkındalık yaratmak amaçlanıyor.

Kaynık: Kaos GL

Yorum Yap

Epostanız paylaşılmayacaktır. Zorunlu alanlar * ile işaretlenmiştir.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.Sivil Sayfalar, sivil toplumun içine kapanma halinin aşılmasına ve etkisinin artmasına katkıda bulunmak amacıyla kuruldu. Sivil toplum haberciliği yaparak sivil toplumun tecrübesini medyaya, kamu yönetimine, siyasete, kanaat dünyasına ve diğer STK’lara görünür kılmayı amaçlıyoruz. Sivil toplum dünyasının sözcülerine, tartışmalara katılabileceği, yeni tartışmalar açabileceği bir mecra sunmayı hedefliyoruz.


E-Bülten

You have Successfully Subscribed!Send this to a friend