Engelli Hakları İzleme Kılavuzu yayınlandı

Toplumsal Haklar ve Araştırmalar Derneği, engelli hakları alanında izleme, araştırma ve raporlama çalışmaları yapacak kişi ve kuruluşlara, çalışmalarında rehberlik edecek bir kılavuz yayınladı.

Türkiye’de engelli haklarının kazanımı konusunda, sağlıklı bir zeminde savunuculuk çalışmaları yapabilmek için izleme çalışmalarına ihtiyaç var. Ancak bu alanda ihtiyaç duyulan izleme çalışmaları yetersiz. İzleme çalışmasının içerik ve yöntemlerinin konuya taraf olan kesimlerce bilinmemesi ve deneyim eksiklikleri bu sorunu yaratan temel faktörlerden. Bu düşünceden hareket eden TOHAD, alanın ihtiyacına cevap vermek amacıyla Engelli Hakları İzleme Kılavuzu’nun hazırladı.

Engelli Hakları İzleme Kılavuzu izleme konusundaki literatür, ulusal ve uluslararası hukuk metinleri ve TOHAD’ın İstanbul Bilgi Üniversitesi Ortaklığı ve Sabancı Vakfı Desteği ile 2 yıl boyunca yürüttüğü Engelli Hakları İzleme çalışmalarından elde edilen deneyimlerle hazırlandı.

Kılavuzda, engelliler, engelli haklarının nicelik ve niteliksel gerçekleşme oranları, engelli hakları alanında yaşanan ihlallerin tespiti konulardaki izleme yöntemleri, izleme çalışmalarında karşılaşılacak sorun ve engellilerin aşılması için geliştirilebilecek yaklaşımlar vb. birçok konuya sade ama etkin bir dille anlatılıyor.

Kılavuza ulaşmak için engellihaklariizleme.org

Yorum Yap

Epostanız paylaşılmayacaktır. Zorunlu alanlar * ile işaretlenmiştir.Sivil Sayfalar, sivil toplumun içine kapanma halinin aşılmasına ve etkisinin artmasına katkıda bulunmak amacıyla kuruldu. Sivil toplum haberciliği yaparak sivil toplumun tecrübesini medyaya, kamu yönetimine, siyasete, kanaat dünyasına ve diğer STK’lara görünür kılmayı amaçlıyoruz. Sivil toplum dünyasının sözcülerine, tartışmalara katılabileceği, yeni tartışmalar açabileceği bir mecra sunmayı hedefliyoruz.


E-Bülten

You have Successfully Subscribed!Send this to a friend