UNESCO Dünya Mirası Listesi ve Karşı Forumu

UNESCO, uluslararası önem taşıyan ve bu nedenle takdire ve korunmaya değer doğal oluşumlara, anıtlara ve sitlere “Dünya Mirası” statüsü tanıyor. UNESCO’nun her yıl yayınladığı Dünya Mirası Listesi’ne bu yıl Türkiye’den Ani Harabeleri de dahil oldu. Çok sayıda çevre, hukuk ve insan hakları örgütü ise toplantıya “UNESCO neyi koruyor?” mesajıyla tepki gösterdi.

Dünya Mirası Listesi’ne 8 yeni yer

10 Temmuz’da İstanbul’da başlayan UNESCO Dünya Mirası 40.Komitesi son oturumunda Dünya Mirası Listesine 8 yeni yer ekledi. Dünya Mirası Listesi’ne bu yıl Türkiye’den Ani Harabeleri dahil oldu.

Ani, Türkiye
961-1045 yılları arasında Ermeni hükümdarlığının başkenti olan Ani, “1001 kilise şehri” ve “40 kapılı şehir” gibi isimlerle de anılıyordu. Harabeler Türkiye Ermenistan sınırına yakın, Kars’ta konumlanıyor.

ani-turkey

  • SHENNONGJIA ORMANI, ÇİN
  • MISTAKEN POINT MUTLAK KORUMA ALANI, KANADA
  • REVILLAGIGEDO TAKIMADALARI, MEKSİKA
  • SANGANEB MİLLİ PARKI VE DUNGONAB KOYU, SUDAN
  • LUT ÇÖLÜ, İRAN
  • BATI TANRI DAĞLARI, KAZAKİSTAN – KIRGIZİSTAN – ÖZBEKİSTAN
  • ENNEDI MASSIF TABİAT VE KÜLTÜR ALANI, ÇAD
  • AHWAR, IRAK

“UNESCO NEYİ KORUYOR?”

10 Temmuz’da başlayan UNESCO Dünya Miras Komitesi’nin İstanbul’da yapılan 40. toplantısına çok sayıda çevre, hukuk ve insan hakları örgütününden “UNESCO neyi koruyor?” mesajıyla tepki gösterdi.

UNESCO Karşı Forumu, UNESCO’nun, kültür ve doğal varlıklara ilişkin “ortak miras”, “tarafsızlık” ve “koruma” söylemlerine güvenilmediği belirtilerek, “UNESCO neyi koruyor?!” başlığıyla karşı forum düzenlenme kararı almıştı. “UNESCO neyi koruyor?” başlığıyla yayımladığı çağrı metni ile, Dünya Mirası Listesi’ne kayıtlı varlıkların korunup korunmadığı, risk altında olanlar için öneriler ve koruma stratejileri, listeye eklenmesi önerilen yeni varlıklar için geçici listelerin hazırlanması, Dünya Kültür ve Doğal Mirası Listesi’nin güncellenmesi konuları tartışıldı.
unesco neyi koruyor

UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde Türkiye için kulturvarliklari.gov.tr

UNESCO Karşı Forumu hakkında detaylı bilgi için karsiforum.org

 

Yorum Yap

Epostanız paylaşılmayacaktır. Zorunlu alanlar * ile işaretlenmiştir.Sivil Sayfalar, sivil toplumun içine kapanma halinin aşılmasına ve etkisinin artmasına katkıda bulunmak amacıyla kuruldu. Sivil toplum haberciliği yaparak sivil toplumun tecrübesini medyaya, kamu yönetimine, siyasete, kanaat dünyasına ve diğer STK’lara görünür kılmayı amaçlıyoruz. Sivil toplum dünyasının sözcülerine, tartışmalara katılabileceği, yeni tartışmalar açabileceği bir mecra sunmayı hedefliyoruz.


E-Bülten

You have Successfully Subscribed!Send this to a friend