Bir Oyun, Kadınların ve Kız Çocuklarının Güçlenmesini Nasıl Destekler?

Mavi Kalem Derneği, kadın ve kız çocuklarının güçlenmesini desteklemeyi amaçlayan Aile Babası adlı bir oyun geliştirdi.

Baba, anne, abla, abi, çocuk ve bebekten oluşan bir ailenin maceralarını konu alan Aile Babası oyunu kadın ve kız çocuklarının güçlenmesini desteklemeyi amaçlıyor. Oyun erkeklere yönelik tasarlandı ve baba karakterinin ailenin yaşantısına yön veren seçimler yapmasıyla ilerliyor. Oyunu oynayan kişi yüksek puan almak, yani oyunda başarılı olmak için bu seçimleri yaparken diğer aile üyelerine danışmak zorunda. İşin sırrı da burada.

Bir Aile Babasının Maceraları annenin çalışması, ablanın okuması, aile içi şiddet, babanın ebeveynlik sorumlulukları gibi birçok olay örgüsünü içeriyor. Her parçası toplumsal cinsiyet eşitliği yaklaşımıyla tasarlandı ve oyuncunun bu yaklaşıma yönelik farkındalığını artırmayı amaçlıyor. Oyun, gerçek hayatta da aile babası veya aile babası adayı olan erkekleri hedef alıyor. Puanlarını yükseltmek için oyunu tekrar tekrar oynayan aile babaları, aynı olaylar karşısında farklı kararlar verebileceklerini görüyorlar. Aile Babası, farklı seçenekler ve seçimlerin aileye neler kazandırdığını göstermeyi ve oyuncuların hayatlarında değişimin önünü açmayı amaçlıyor.

Aile Babası, 2021 yılında Mavi Kalem tarafından tasarlanıp geliştirildi ve bir sivil toplum kuruluşu tarafından erkeklere mahsus üretilen ilk cep telefonu oyunu oldu.

Oyuna, Android telefonlar için buradan iOS seçenekleri için ise buradan ulaşabilirsiniz.

Mavi Kalem tarafından dünyada erkeklere yönelik sivil toplum kuruluşlarınca geliştirilen ilk mobil oyun olan “Bir Aile Babasının Maceraları” UNHCR tarafından desteklenmiştir.