‘Türkiye LGBTİ+’lara Hazır; Türkiye Buna Hazır’ Kampanyası Başladı!

Sosyal Politika, Cinsiyet Kimliği ve Cinsel Yönelim Çalışmaları Derneği (SPoD), "Türkiye halklarının her kesiminde on yıllardır olduğu gibi bugün de var olmaya devam ediyoruz. Toplum bizden başkası değil." tespiti yaparak, "Türkiye LGBTİ+’lara hazır. Türkiye Buna Hazır!" kampanyası başlattı. Kampanyaya siz de destek sunabilirsiniz.

Türkiye’de 30 yılı aşan mazisiyle LGBTİ+ hareketinin siyasal temsil ve katılım süreçlerinde yıllardır karşısına çıkarılan en yaygın argümanın “Türkiye buna hazır değil” söylemi olduğu tespitini yapan SPoD, LGBTİ+ yurttaşların eşitlik talepleri “toplum buna hazır değil” denilerek görmezden gelindiğinden hareketle, “Türkiye Buna Hazır” kampanyası başlattı.

Toplum biziz. İş yerindeki çalışma arkadaşınız, ailenizdeki akrabanız, okuldaki sıra arkadaşınız, sokaktaki bir yabancı, mahallenizdeki esnafız. Gece hayatında beraber eğlendiğiniz, televizyonda izlediğiniz kişileriz. Biz hazırsak Türkiye de hazırdır!

SPoD tarafından yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Sokakta, iş yerinde, okulda, sanat alanında, televizyonda, evde ve hayatın bütün alanlarında yer alan; Türkiye’nin yakın siyasi tarihindeki birçok önemli seçimde adaylıkları olan; geçmişte yürütülen anayasa tartışmalarında kendine yer bulan; barışçıl protestolarda en önde yer alan; ülkenin dört bir yanında on binlerce kişilik Onur Yürüyüşleri yapan LGBTİ+’lara, Türkiye, birilerinin iddialarına göre bir türlü hazır hale gelemedi. Fakat bunun LGBTİ+’ların toplumun bir parçası olduğu gerçeğini gizlemek için yaratılan yapay bir söylem olduğunu biliyoruz. Bu algıyı kırmanın vakti geldi de geçiyor. Çünkü toplum biziz. İş yerindeki çalışma arkadaşınız, ailenizdeki akrabanız, okuldaki sıra arkadaşınız, sokaktaki bir yabancı, mahallenizdeki esnafız. Gece hayatında beraber eğlendiğiniz, televizyonda izlediğiniz kişileriz. Biz hazırsak Türkiye de hazırdır!”

‘LGBTİ+’ları Kapsayan Bir Anayasa İçin Sesimizi Yükseltmeye Devam Edeceğiz!’

SPoD, “Türkiye Buna Hazır” kampanyasıyla hem LGBTİ+’ları kapsayan bir anayasa süreci için taleplerini hem de önümüzdeki seçimlerde LGBTİ+’ların siyasal katılım süreçlerini güçlendirecek çalışmalar yapmak amacıyla “Türkiye Buna Hazır” kampanyası başlattı. Bu şekilde, Türkiye siyasetinin giderek daha fazla sürüklendiği erkek egemen, popülist, kutuplaştırıcı, antidemokratik söylemlerinden arınması için barışçıl, şiddetsiz, kapsayıcı ve kesişimsel bir politik zeminde LGBTİ+’ların eşit yurttaşlık taleplerinin konuşulması hedefleniyor.

Açıklamanın devamında, “Taleplerimizi, kimliklerimizi, varoluşlarımızı konuşmaya her zaman olduğu gibi bugün de hazırız. Biliyoruz ki en az bizim kadar Türkiye toplumu da taleplerimizi, kimliklerimizi, varoluşlarımızı konuşmaya ve gerekli adımları atmaya hazır. Bizleri güvencesizliğe, yoksulluğa, şiddete, ayrımcılığa mahkum edenlere karşı barış ve demokrasinin gücüyle temiz siyaset ve LGBTİ+’ları kapsayan bir anayasa için sesimizi yükseltmeye devam edeceğiz. Siyasi iktidarın bizlere yönelik suçlulaştırma politikalarından da çeşitli siyasi partilerin ve politikacıların “utangaç” veya gizli kapaklı desteklerinden de daha güçlü ve gerçeğiz. Bizler Türkiye halklarının her kesiminde on yıllardır olduğu gibi bugün de var olmaya devam ediyoruz. Toplum bizden başkası değil.” deniliyor.

SPoD tarafından hazırlanan Eşit Yurttaşlık Mücadelesi’nde LGBTİ+’ların Anayasal Talepleri Kitapçığı’na bu bağlantıdan ulaşabilirsiniz.