İklim Krizine Yaratıcı Çözümleri Hedefleyen ClimateXTurkey Başlıyor

Türkiye Girişimcilik Vakfı'nın küresel iklim krizi konusunda farkındalık yaratarak çözümler üretmeyi amaçladığı etki programı ClimateXTurkey 25 Kasım 2021'de başlıyor.

ClimateXTurkey, Türkiye Girişimcilik Vakfı’nın Amerikan Büyükelçiliği ve 212 Ventures’ın desteği; Leaders For Climate Action, Impact Hub, Hello Tomorrow Türkiye ve imece ortaklığında hayata geçirdiği, küresel iklim krizi konusunda farkındalık yaratarak çözümler üretmeyi amaçladıkları bir etki programı.

ClimateXTurkey, küresel iklim krizi ve yeşil enerji alanlarında farkındalık yaratmanın yanı sıra gençlere girişimci bakış açısı kazandırarak karbon emisyonunun dengelenmesi, gıda atığı, plastik tüketimi, geri dönüşüm, sürdürülebilir tekstil, su kaynaklarının maksimize edilmesi konularında etkin ve sürdürülebilir çözümler üretmelerini desteklemeyi hedefliyor.

Farkındalık Konuşmaları

Herkesin erişimine açık olan bu konuşma serisinde her ay küresel iklim krizi ve yeşil enerji alanlarında çalışan farklı kurum ve uzmanlarla beraber bilgi alanları genişletiliyor ve farkındalıklar artırılıyor.

Farkındalık Atölyeleri
  • Atölye formatındaki bu buluşmalarda 15 – 29 yaş aralığındaki katılımcılar sürdürülebilirlik, yeşil enerji, iklim, geri dönüşüm alanlarında faaliyet gösteren yerel ve global girişimlerle bir araya geliyor.
  • Bu atölyelerde katılımcılar girişimlerin odak alanlarını, süreçlerini ve ihtiyaçlarını dinleyerek onlarla birlikte çözüm üretiyor ve yaratılan etkinin bir parçası olma şansına sahip olabiliyorlar.
Çözümün Parçası Ol: Girişimcilik Programı

Program ile küresel iklim krizine farklı çözümler üretmeyi, yeşil teknoloji üretimini ve kullanımını desteklenmesi amaçlanıyor. Programa 18 – 24 yaş arasındaki üniversite öğrencileri ya da yeni mezunlar, 3 veya 4’er kişilik takımlar halinde katılım gösterip Girişimcilik Bootcamp’ine katılmaya hak kazanan 15 takım arasında yerini alıyor; Bootcamp kapsamında, iş geliştirme, strateji, pazarlama, finans, yatırımcı sunumu konularında 3 gün süren çevrimiçi eğitimlerle genç girişimci adayları farklı yetkinlikler kazanıyor.

ClimateXTurkey Summit

15 takım arasından seçilen birinci takıma 30.000 TL, ikinci takıma 15.000 TL, üçüncü takıma ise 5.000 TL para ödülünün yanı sıra 6 ay boyunca Impact Hub’da çalışma alanı üyeliği ve GBox destek paketi sunuluyor.

Başvuru
  • Topluluğun bir parçası olmak; Farkındalık Atölyeleri’ne ve Çözümün Parçası Ol: Girişimcilik Programı’na katılmak için bu bağlantıdan başvuru yapabilirsiniz.
  • Programla ilgili tüm sorularınızı climatexturkey@girisimcilikvakfi.org adresine iletebilirsiniz.