Spor Dernekleri Çocukları ve Gençleri Kötü Alışkanlıklardan Koruyor

Anadolu’nun farklı kentlerinde faaliyet gösteren amatör spor kulübü dernekleri, futbol başta olmak üzere çeşitli branşlarda faaliyet göstererek çocukları ve gençleri kötü alışkanlıklardan koruyor. 

Pandeminin en çok etkilediklerinden olan spor kulübü dernekleri Milli takımlar ve profesyonel liglere oyuncu yetiştiriyor. Amatör spor kulüpleri pandemi sürecinde faaliyetlerini askıya alırken birçok sporcu da geçim sıkıntısıyla birlikte farklı alanlara yöneldi. Anadolu’nun farklı noktalarında faaliyet gösteren spor kulübü dernekleri, çocukları ve gençleri sigara ve madde kullanımı başta olmak üzere çeşitli kötü alışkanlıklardan alıkoyduklarını belirterek, amatör sporlarda faaliyet gösteren derneklere destek verilmesi gerektiğini belirtiyorlar. Sivil Sayfalar, Anadolu’nun farklı kentlerinde faaliyet gösteren spor dernekleri yöneticileriyle konuştu. 

Pandemiyle birlikte Türkiye Futbol Federasyonu’nun (TFF) aldığı karar sonrası alt ve amatör lig müsabakaları askıya alınmıştı. Pandemi gölgesinde yeniden toparlanmaya çalışan kulüpler, amatör sporlara gereken desteğin verilmesinin çocukların ve gençlerin kötü alışkanlıklardan alıkonması için önemli olduğuna dikkat çektiler. 

TFF 3. Ligde mücadele eden Hacettepespor Kulübü Basın Sözcüsü Levent Tetik, uzun vadede pandemi devam ederse kendileri ve birçok kesimin mesleğinin tehdit altında olduğunun kaçınılmaz olduğunu söyledi. Tetik’e göre, Türkiye’de futbolda başarı puan sıralaması ile doğru orantılı olduğundan mesleği tehdit anlamında sıkıntılar yaşanacak: “Futbolcunun 2 ay ön hazırlık dönemi ve her gün antrenman performansı göstermesi sakatlık durumunda bile bir ay oyuncuyu geride bırakmaktadır. Covid-19 hastalığı direk akciğerlerle alakalı bir semptom gösterdiğinden dolayı bu hastalığı geçiren sporcuların eski form düzeyine dönmeleri oldukça zaman almaktadır.”

Ağrı Taşlıçayspor Kulübü: Gençleri ve Çocukları Koruyoruz

Ağrı’da faaliyet gösteren Taşlıçayspor Kulübü Derneği Başkanı Hüseyin Arslan da liglerin ertelenmesinin futbolcuları farklı sektöre yönelttiğini belirtti. Spor alanında faaliyet gösteren bir dernek olarak gençleri özellikle sigara ve madde gibi kötü alışkanlıklardan alıkoyduklarını dile getiren Arslan, Liglerin sürekli ertelenmesiyle sporcuların evlere kapandığı veya ihtiyaç sahibi sporcuların ihtiyaçlarını karşılayamamaları sonucu farklı sektörlere girme durumunun oluştuğuna değindi. Bu noktada bir diğer sorun olan kaynak bulamama meselesine odaklanan Hüseyin Arslan, amatör kulüplerin en büyük probleminin bu olduğunu ve amatör ligler için futbolcu arayışlarının sürdüğünü belirtti.  Yetkililerden de amatör sporlara destek vermelerini temenni eden Aslan, gençleri ve çocukları kötü alışkanlıklardan uzak tutup korumaya çalıştıklarını söylüyor: “Biz de dernek olarak gençleri ve çocukları spora yönlendirip kötü alışkanlıklardan uzak tutmaya gayret gösteriyoruz.” 

‘Verimsiz Geçen Bir Süre Söz Konusu’

Muş Amatör Spor Kulüpleri Federasyonu Başkanı ve birçok kulübü ile sportif derneği çatısı altında barındıran ASKF Konfederasyon Yönetim Kurulu Üyesi Kemal Türkan, farklı spor branşlarında liglerin oynanmadığını hatırlattı. Gençlerin ve çocukların kötü alışkanlıklardan uzak olması için spor derneklerinin büyük bir misyon üstlendiğini paylaşan Türkan, “Pandemi sadece futbolu değil, basketbol, voleybol gibi diğer branşlardaki sporları da etkiledi. Kadın ligleri de oynanmadı. 14 yaşındaki çocuk 16, 16 yaşındaki çocuk 18 yaşına girdi, verimsiz geçirdikleri bir süre söz konusu oldu. Antrenmanlar yapılmadı. Amatör sporcular, spor kulüpleri emekçileri hepsi etkilendi. Bizler yine bu süreçte beldeleri ve ilçeleri de ziyaret edip spora teşvik etmeye çalıştık. Amatör liglerdeki bütün maçlar ASKF tarafından yapılıyor. Yeni sezonun tüm illerimiz ve takımlarımız, kulüplerimiz için hayırlı olmasını diliyorum. Spor derneklerinin çocukların gelişiminde ve kötü alışkanlıklardan uzak olmasında etkili olduğunu unutmayalım” şeklinde konuştu. 

Tokat 60 Kulübü Derneği’ne bağlı Tokat FK Genel Sekreteri Dr. Mete Bayburtlu, Türk futboluna kazandırılacak birçok futbolcunun pandemi nedeniyle yıldızlaşamadığını paylaştı. Kulüplere ve sporculara gereken desteğin verilmesini beklediklerini aktaran Bayburtlu şunları kaydetti: “Özellikle son 2 yıldan bu yana yaşanan pandemi sürecinden en çok etkilenen deplasman ve amatör lig dediğimiz Bölgesel Amatör Lig (BAL) ve İl Amatör Ligleri oldu. Pek çok futbolcuyla görüştük ligler oynanmadığı için 15 aydan beri idman yapmadıklarını söylediler. Bu durum futbolculara zarar verdiği kadar Türk futboluna da zarar verdi. Türk futboluna kazandırılacak pek çok yıldız futbolcu futbolu bıraktı ya da gösterecekleri performansın çok gerisinde kaldılar. Teknik ekip de hakeza aynı duruma düştü.” 

‘Amatör Spor Dernekleri Tüm Yönleriyle Desteklenmeli’

“Pandemi spora çok zarar verdi bunu telafi etmenin de yıllar alacağını görüyoruz. Aynı zamanda tıp doktoru olarak pek çok sporcu arkadaşımız ve çocuklarda dahi karaciğer yağlanması göründü” diyen Bayburtlu, şu anda yeni sezona hazırlandıklarını, hem amatör hem de yetişkinde takım çıkartacaklarını söyledi. Milli takımın ve süper ligin kalitesinin yükselmesinin ancak amatör sporun belirli bir seviyeye gelmesiyle mümkün olacağına değinen Bayburtlu, “Saha ve malzeme desteği, sporcuların beslenme ve idman koşullarını bizzat görüyoruz. Bu da futbola olumsuz yansıyor. Amatör sporun tüm yönleriyle desteklenmesi gerektiğini hatırlatmak istiyoruz.”