Dijital Öğretmenler Projesi Başvuruları Başladı

Habitat Derneği ve Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) iş birliği ile hayata geçirilen Dijital Öğretmenler projesi başvuruları başladı. Başvurular 6 Ağustos – 13 Eylül tarihleri arasında yapılabilecek.

Dijital Öğretmenler Projesi, dijitalleşen dünyada ilkokul ve ortaokul öğretmenlerinin eğitimin her alanında faydalanabileceği dijital okuryazarlık becerileri edinmelerini amaçlayan ödüllü bir proje.

Şu ana kadar iki bin öğretmene eğitim verilen proje kapsamında, yeni dönemde 15 ilden yeni bin öğretmene daha ulaşılacak. Projenin ilk aşamasında öğretmenler çevrim içi canlı ve video dersleri ile kapsamlı bir eğitim alırken, ikinci aşamada belirlenecek 100 öğretmene ileri seviye sanal gerçeklik eğitimi verilecek.

İlkokul ve ortaokul öğretmenlerinin dijital okuryazarlık becerileri edinmeleri hedeflenen Dijital Öğretmenler Projesi’nin tamamlanan ilk iki döneminde şu ana kadar iki bin öğretmene eğitim verilirken, proje kapsamında üçüncü dönemde de 15 ilden bin öğretmene daha ulaşılacak.

Başvuru Koşulları
  • Proje kapsamında dijital okuryazarlık eğitimi almak isteyen öğretmenlerin temel bilgisayar bilgilerine sahip olmaları yeterli oluyor.
  • Projeye başvuru alınacak iller ise şöyle sıralanıyor: Adana, Ankara, Antalya, Bursa, Diyarbakır, Gaziantep, İstanbul, İzmir, Kahramanmaraş, Kayseri, Konya, Mersin, Ordu, Sivas, Van.
Akademisyenlerden Dijital Platformda Kapsamlı Canlı Dersler
  • İki bölümden oluşan eğitimlerin sekiz hafta sürecek ilk bölümünde öğretmenler; dijital vatandaşlık ve güvenlik, eleştirel düşünme ve ölçme & değerlendirme, yaratıcılık ve görsel tasarım, infografik, video ve fotoğraf oluşturma ve düzenleme, etkili sunum hazırlama içerikleri konularında çevrim içi canlı ve video derslere katılacak.
  • Eğitimlerin ilk bölümünü tamamlayan öğretmenler arasından belirlenecek 100 öğretmene ise ilk bölüme ek olarak, canlı ve video derslerinden oluşan sanal gerçeklik eğitimi verilecek. Eğitimlerin sonunda ise öğretmenlere katılım ve başarı sertifikaları verilecek.
Başvuru
  • Projeye, MEB’e bağlı sözleşmeli veya kadrolu ilkokul ve branş öğretmenleri 13 Eylül 2021 tarihine kadar buradan başvurabilir.
  • Dijital öğretmenler projesi hakkında daha fazla bilgi için web sitesini  sitesini ziyaret edebilirsiniz.