STK’lardan İzmir’de “Deprem Farkındalık Parkı” Çağrısı…

03 Mayıs 2021
400’den fazla sivil toplum kuruluşu, 30 Ekim 2020 tarihli İzmir depreminde 37 kişinin hayatını kaybettiği Rızabey Apartmanı enkazının Deprem Farkındalık Parkı’na çevrilmesi çağrısında bulundu.

30 Ekim İzmir depreminde hayatını kaybedenlerin en yoğun olduğu alan Rızabey enkazı idi. 10’u çocuk 37 kişi Rızabey Apartmanı’nda hayatını kaybetti. Depremin ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, enkaz alanında yapılan törende, “Bu alanı hem depremde kaybettiğimiz vatandaşlarımızın hatıralarını yaşatacak hem de deprem bilincinin canlı kalmasını sağlayacak bir yer olarak düzenleyeceğiz. Rıza Bey Apartmanı sakinlerinden ev sahibi olmak isteyenlere de aynı konutları yapıp teslim edeceğiz.” açıklaması yapmıştı.

Ancak proje alanlarındaki arsalar 7269 ve 6306 sayılı yasalar ile tapuda Hazine’ye devredildi ve alan Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın idare yetkisine girdi. Ardından, Rızabey Apartmanı ile birlikte yanlarında bulunan sonradan yıkılmış Ayyıldız ve Merve Apartmanları da birleştirilerek bu alana K1 Bloğu yapılmasına karar verildi.

Bu gelişmeler nedeniyle bir araya gelen 400’ü aşkın STK, yaptıkları ortak açıklamada, enkaz alanında yeniden bina yapılmasına karşı çıkarak, bölgenin Deprem Farkındalık Parkı haline getirilmesi çağrısında bulundu.

Aralarında TMMOB Odaları, Ege Bölgesi Muhtarlar Federasyonu, Engelliler Federasyonu, Kadın, Engelli, Eğitim, Roman Dernekleri, Alevi Kurumları, Pir Sultan Abdal Derneği Şubeleri, Kent Konseyleri, Sendikalar, Emek Demokrasi Güçleri, İzmir Gazeteciler Cemiyeti, Türk Psikologlar Derneği, Mülkiyeliler Birliği gibi çeşitli dernek, kooperatif ve vakfın bulunduğu STK’lar, Rızabey Apartmanı alanının Deprem Farkındalık Parkı olmasını istiyor.