Kültür için Alan 2. Dönem Destek Programı için Başvurular Açıldı

Kültür ve sanat alanında gerçekleşecek dijital projelere odaklı, Kültür için Alan Destek Programı 2020 başlıyor!

Açık Çağrı, dijital çerçevede ve çevrimiçi platformlarda uygulanacak, heyecan verici kültür ve sanat proje başvurularını bekliyor. Destek Programı, İzmir, Diyarbakır, Gaziantep ve/veya bu şehirlerin komşu kentlerinde aktif, farklı disiplinlerden sanatçıların, kültür ve sanat kurumlarının, organizasyon, inisiyatif,  kolektif ve sivil toplum aktörlerinin proje önerilerini kapsıyor.

Covid-19 salgını süresince toplumla daha güçlü bir diyalog kurmak ve böylece salgının olumsuz etkilerine karşı koymak amacıyla, farklı şehirlerden kültür ve sanat alanındaki aktörler, çeşitli çevrimiçi alanlarda sanal üretimler ve programlar geliştirdi. Salgın, diğer yandan, kültürel alanda etkin olan bazı aktörlerin faaliyetlerini de durdurma noktasına getirdi. Bu nedenlerden ötürü, yalnızca yaratıcılığı dijital platformlarda kucaklamakla kalmayıp, aynı zamanda dezavantajlı aktörleri sanal ortamda ilerici çalışmalar yapmaya teşvik etmek amacıyla Kültür için Alan, yılın son çeyreği için bir seferliğe mahsus bir destek programı başlatıyor.

Bu destek fonu, sanatsal anlayışı kültürel alanda bilgi ve/veya eğitim programlarıyla birleştiren, bir etki yaratmayı ve daha geniş ve çeşitli bir kitleye ulaşmayı hedefleyen önerilere odaklanıyor. Sanal-kültürel alanın seçkin örneklerini geliştirmek isteyen profesyoneller, bu formu doldurarak çevrimiçi proje önerileriyle fona başvurabilirler. Başvuru formunda açıklanan kriterleri karşılayan ve değerlendirme aşamasından sonra seçilen projelerin her biri 40.000 TL’ye kadar mali destek alabilir. Toplamda en fazla 15 proje seçilecektir.

Başarılı projeler 4 Eylül 2020’de Kültür için Alan’ın websitesinden ve sosyal medya hesaplarından duyurulacaktır.

Fon desteği alan projeler 5 Eylül’de başlamalı, 10 Aralık 2020 tarihine dek tamamlanmalıdır.

2020 yılı dahilinde Kültür için Alan’dan fon alan kişiler ve kurumlar, bu Açık Çağrı kapsamında değerlendirilmeyecektir.

Son başvuru tarihi: 16 Ağustos 2020.

Başvuruyla ilgili tüm sorularınız için 6-16 Ağustos 2020 tarihleri arasında Şehir Koordinatörleri ile iletişime geçebilirsiniz.

Bütçe Formu

İlgili Yazılar

Tüm Haberler