Trakya’nın Ormanları Yok Ediliyor, Yeni Proje RES’ler

Kuzey Ormanları’nın bir parçası olan Tekirdağ’ın Saray ilçesindeki ormanlık alanlar maden ve enerji şirketlerince tahrip edilmeye devam ediyor. Daha önce İstanbul Havalimanı inşaatında kullanılacak malzemeyi temin etmek için açılan taş ocakları ve Rüzgâr Enerji Santralleriyle (RES) ormanlık alanlarında büyük kayıp Saray halkı, yeni yapılmak istenen RES tribünlerini yargıya taşıdı. 

Saray ilçesine bağlı Güngörmez Mahallesi’nde ormanlık alanda bulunan 15 Rüzgâr Enerji Santraline (RES), kapasite artışı sebep gösterilerek, 11 tane daha RES yapılmak isteniyor. 

23 Haziran’da projenin Çevre Etki Değerlendirmesi (ÇED) sürecinde yapılması gereken, halkın katılım toplantısına Saraylı hiçbir yurttaşın katılmaması üzerine, Tekirdağ Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü görevlileri ve Beşiktepe Üretim A.Ş yetkilileri, toplantının yapılamadığını tutanak altına alarak Saray’dan ayrıldı. Halkın onayı olmadığını ifade etmek için toplantıya katılmayan Saraylılar, yaptıkları basın açıklamasında, RES’ler nedeniyle ormanların talan edilmesine, temel geçim kaynakları olan mantar toplayıcılığı, manda yetiştiriciliği ve arıcılık gibi geçim kaynaklarının ellerinden alınmasına tepki gösterdi.

“En Az 11 Hektarlık Orman Alanı Yok Edilecek”

Demet KarpatTrakya’nın ormanlık alanlarının yok edilmesini Sivil Sayfalar’a değerlendiren Saray Doğayı Koruma Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Av. Demet Karpat, yargı sürecini başlattıklarını belirtiyor. 

Yapılması planlanan her bir RES tribününün 1 hektarlık orman alanını yok edeceğini vurgulayan Karpat, “Tribünlerin hepsi ormanlık alana yapılmak isteniyor. Sit alanlarına ve yerleşim yerlerine çok yakın. En az 11 hektarlık ormanlık alan yok edilecek. Tahribat sadece tribün alanlarıyla sınırlı değil. Üretilen enerjinin aktarılması için nakil hatlarına ihtiyaç duyuluyor. Burada üretilen enerjinin, komşu ilçeler Çerkezköy, Kıyıköy, 3. Havalimanı (İstanbul Havalimanı) ve 3. Köprü (Yavuz Sultan Selim Köprüsü) hatlarında yer alan şebekelere iletilmesi gerekiyor” diyor. 

“Halkın Geçim Kaynakları Olumsuz Etkileniyor”

5 yıl önce yapılan 15 tribünün köy halkının yaşam kalitesi ve geçim kaynaklarını olumsuz etkilediğini belirten Karpat, “Rüzgâr tribünlerinin etrafına dikenli teller çekildi. Halk, temel geçim kaynaklarından biri olan mantar toplayıcılığı için bu bölgelere giremiyor. Girdiğinde ise oldukça kaba bir şekilde uyarılıyor. RES tribünlerin ormanın kalbine meşe ve kayın ağaçlarının olduğu bölgeye yapılmak isteniyor. Burada yetişen ürünler zarar görüyor” diyor.

“Proje Yönetmeliğe Aykırı”

Projenin yönetmeliklere aykırı düzenlendiğini dile getiren Karpat, yerleşim alanın 2 bin 500 metre uzaklıkta olması gereken tribünlerden bir tanesinin 650 uzaklıkta olacak şekilde planlandığını belirtiyor. Ne kadar orman varlığının yok edileceği, nakil hattının hangi bölgeler arasında ve ne kadar uzunlukta kurulacağına dair herhangi bir matematiksel veri olmadığını söyleyen Karpat, “Bölgenin ne kadar rüzgârlı olduğu düşünüldüğünde, ormansızlaştırma çevredeki yerleşim yerlerini olumsuz etkileyecek. Önemsiz gibi gözükse de büyük bir gürültü kirliliği var. Özellikle gecenin sessizliğinde rahatsız edici boyutlara ulaşıyor” diye konuşuyor. 

Proje öncesi izleme komitesi oluşturulması gerektiğini kaydeden Karpat, bölgenin göçmen kuşların göç yolları üzerine olduğu için daha hassas davranılması gerektiğini söylüyor: “İdare bir yıllık bir izleme süresi öneriyor. Ancak 15 tribünün yapıldığı ilk etapta da herhangi bir izleme yapılmadı. Kaldı ki projeye hayata geçtikten 5 yıl içerisinde çevredeki habitattaki değişiklikler ve yakın yerleşim yerlerinin şikayetleri izlenmeli ve rapor edilmiş olmalıydı ancak bu yapılmadı. Konuyla ilgili Saray Doğayı Koruma Derneği olarak valiliğe bilgi edinme başvurusunda bulunacağız.”

İstanbul’un Arka Bahçesi

Sermaye sahiplerinin, Trakya’nın İstanbul’a yakın olmasını ve sahip olduğu insan gücünü kullanmak istediğini belirten Karpat, “Trakya’nın yeraltı ve yer üstü kaynakları sermaye için iştah açıcı. İstanbul’dan Trakya’ya doğru genişleyen yaşam alanları burada rant piyasası oluşturdu” diyor.

Şirket yetkililerinin rüzgâr enerjisi için temiz enerji söylemini kullandığını söyleyen Karpat, “Komşu ilçe Çerkezköy’de yurttaşlarının tepkisiyle askıya alınan termik santral projesi var. Şirket yetkilileri, ‘rüzgâr enerji santrali olmasın da termik enerjisi santrali mi olsun’ diyor. Ancak bu durum ormanlık alanı talan ettikleri gerçeğini değiştirmiyor” diye konuşuyor. 

Fotoğraflar: Alper Karahan