Sürdürülebilir Şehirler Atölye Çalışması Başlıyor

21 Şubat 2020
Eskişehir Tepebaşı Belediyesi koordinatörlüğünde ve Osmangazi Üniversitesi, Sürdürülebilirlik Adımları Derneği, MOSAIC (Yunanistan), EduEra (Slovakya) ortaklığında yürütülen, Türkiye Ulusal Ajansı tarafından “Erasmus Plus (KA3) Yapılandırılmış Diyalog: Gençler ve Gençlik Alanında Karar Alıcılar Arasında Toplantılar” programı kapsamında “Genç Fikirler Sürdürülebilir Şehirler” projesi başlıyor.

Proje kapsamında İstanbul, İzmir, Ankara ve Atina’da birer yerel atölye, Eskişehir’de ise uluslararası zirve düzenlenecek. 18-30 yaş arasındaki gençler bu yerel atölyelerde ve uluslararası zirvede; şehirlerin sürdürülebilir olabilmesi adına önündeki engelleri ve çözüm yollarını tartışıp bu konuda bir gençlik politikası üretecek ve ilgili karar alıcılara sunacaklar.

Projenin ilk atölye çalışması 7-8 Mart 2020 tarihlerinde İstanbul’da düzenlenecek olup, başvuruları tüm gençlere açık. İl dışından başvuracak katılımcıların Ankara ve İzmir’de gerçekleştirilecek atölyeleri de göz önünde bulundurması ve kendilerine yakın olan şehirden başvurmaları beklenmekte.

Proje konusu olan Sürdürülebilir ve Akıllı Şehirler, UNDP’nin 17 sürdürülebilir kalkınma hedefinden biri. AB ise 2020 Büyüme Stratejisi’nde bu konuya özel bir yer verdi. Buradan hareketle projenin amacı; sürdürülebilir kalkınmanın temel taşlarından olan sürdürülebilir şehirler konusunda gençlerin farkındalığını artırmak, sorumluluk almalarını teşvik etmek, yaratıcılıklarını kullanabilecekleri bir alan açmak ve harekete geçmelerini desteklemek. Bunun yanında sivil toplum, şehirlerden sorumlu kamu otoriteleri, üniversite ve özel sektörden kurumları bir araya getirerek sürdürülebilir şehirler konsepti kapsamında işbirliği geliştirmelerini sağlamak.

Yapılacak olan yerel atölyeler ile katılımcılar; sürdürülebilirlik, sürdürülebilir şehirler için çözümler, akıllı şehirler hakkında bilgi alacak ayrıca gençlik politikası üretme, takım çalışması, AB projelerine katılım gibi konularda da yaygın eğitim ile gerçekleştirilecek atölye çalışmalarına katılıp yeni tecrübeler elde edecekler.

Katılımcılarda Aranan Kriterler

  • 18-30 yaş arasında olması
  • Sürdürülebilirlik, akıllı şehirler gibi konularda temel düzeyde bilgi birikimi ve ilgisinin olması
  • Oturumların tamamına eksiksiz bir şekilde katılma motivasyonu ve imkânı olması
  • Eğitim sonrasında, edineceği içeriği ve kazanımlarını yaygınlaştırma konusunda motivasyona sahip olması

Notlar
İstanbul’da 7-8 Mart 2020 tarihlerinde gerçekleştirilecek yerel atölye;

7 Mart 09.30 – 17.30 (İki kahve arası ve öğle yemeği)
8 Mart 10.00 – 13.30 (Bir kahve arası)

tarih ve zaman aralığında gerçekleştirilecek olup, belirtilen imkanlar sağlanacak. Proje kapsamında İstanbul dışından gelecek katılımcıların 1 günlük konaklaması karşılanacak olup, kontenjan ve mesafe doğrultusunda belirli bir yol harcırahı desteği de verilecek.

Toplam kontenjan 30 kişidir. Tüm katılımcılara atölye sonrası online sertifika gönderilecektir.

Bu çağrı sadece İstanbul’da gerçekleştirilecek yerel atölye için geçerlidir.

Atölye programı ve ulaşım bilgilendirme paketi, seçilen katılımcılar ile paylaşılacak. Gelen başvurular, uygunluk durumlarına göre son başvuru tarihini beklemeden değerlendirmeye alınacak. Bu nedenle başvurularınızı erken gerçekleştirmeniz rica olunur.

Son Başvuru Tarihi; 2 Mart 2020, saat 17:30

Başvuru Formuna buradan ulaşabilirsiniz.

İletişim ve sorular için: surdurulebilirsehir@gmail.com