Dünyayla Eşzamanlı Olarak Düzenlenen Yüzümle Mutluyum Haftası Devam Ediyor

17 Mayıs'ta başlayan ‘Yüzümle Mutluyum Haftası' 23 Mayıs'a dek devam etmek üzere başladı. Bu haftada toplumdaki katı güzellik algısının yıkılması, ön yargıların kırılması, yüz anomalisine sahip bireylerin de toplumun bir parçası olduklarının hatırlatılması amaçlanıyor. 2018 Mayıs ayında kurulan, alanında ülkemizde faaliyet gösteren ilk ve tek sivil toplum kuruluşu olan Yüzümle Mutluyum Derneği ise #yuzumlemutluyum hashtagi ile sosyal medya hesaplarından toplumda daha fazla kişiye erişilmesi ve farkındalık sağlanması için çalışmalarını sürdürüyor.

Yüz bölgesinde görünür farklılığı olan bireyler için çalışan, alanında ülkemizde ilk ve tek dernek olan Yüzümle Mutluyum Derneği Avrupa nadir hastalıklar ağı Eurordis yıllık toplantısına katıldı. Romanya’nın başkenti Bükreş şehrinde 16 – 18 Mayıs 2019 tarihleri arası düzenlenen toplantıda derneği kurucu başkan Emre Erdal ve yönetim kurulu üyesi Zeynep Çakır temsil etti.

Yüzümle Mutluyum Derneği 70 ülkeden 826 derneğin yer aldığı Eurordis toplantısına hem Türkiye kurucu üyesi olduğu Nadir Hastalıklar Ağı’nı hem de Dünya çapında yüz anomalili bireylerin farkındalığı için kurulan Face Equality International ağını temsilen katıldı.

Toplantıda global çapta ilk kez 17-25 Mayıs arası kutlanacak Yüz Eşitliği Haftasına dikkat çeken Yüzümle Mutluyum Derneği ‘Eşit haklar, eşit şanslar, farklılıklara saygı’ çerçevesinde yüz anomalili bireylerin yaşadıkları sorunları ve çözüm önerilerini paylaştı. Katılımcılar yüzlerine yapıştırdıkları kelebek çıkartmalarıyla ‘Yüz Eşitliği’ kampanyasına destek oldu.

İnsanların dış görünüşleriyle değil, kişilikleri ve yaptıkları ile kabul edildiği toplumsal bilincin sağlanmasına katkıda bulunmak amacı ile kurulan dernek 17-23 Mayıs tarihleri arasında etkinliklerine devam edecek.