Çocuk Aktivistler İklim İçin Okul Grevinde Buluştu

Greta Thunberg, iklim için başlattığı okul grevleriyle dünyaya adını duyurdu. Her cuma okulu asıp Stockholm’de bulunan İsveç parlamento binası önünde, iklim krizine dikkat çekmek için oturma eylemi yaptı. Eylemleri karşılık buldu. Birleşmiş Milletler İklim Zirvesi’nde yaptığı konuşmayla da dünya medyasında gündeme oturdu. Bununla kalmadı, protestosu küresel bir dalga yaratan Greta, Nobel Barış Ödülü'ne aday gösterildi.

Çocukların iklim değişikliğine karşı sokağa çıkmasına ilham veren Greta, 15 Mart Cuma günü 125 ülkede 1 milyondan fazla öğrenciyi sokağa döktü. Greta’nın çağrısı Türkiye’de de karşılık bulurken, İstanbul, Iğdır, Adıyaman, Ankara, İzmir, Muğla, Antalya ve Balıkesir’de çocuklar, ‘İklim İçin Okul Grevi’ne destek verdi.

11 yaşındaki Atlas Sarrafoğlu’nun çağrısıyla İstanbul Bebek Parkı’nda buluşan çocuklar, “Büyüklerin kirlettiği dünyayı, çocuklar temizleyecek.” mesajı verdi.

Fotoğraf: Pınar Tarcan

Eyleme 50-60 kişiyi beklerken yaklaşık 500 kişiyle karşılaşan Atlas, katılımın yüksek olmasından dolayı mutlu olduğunu söyledi. Gideceğimiz bir başka gezegen olmadığını vurgulayan çocuk aktivist, bir an önce harekete geçmeleri için yetişkinlere çağrıda bulundu. İklim krizini, Türkiye’deki çoğu kişinin ciddiye almadığını ifade eden Atlas, çocuklar olarak bu krize dikkat çekeceklerini belirtti. “Beğenseniz de beğenmeseniz de değişim başladı. Büyüklerin kirlettiği dünyayı, çocuklar temizleyecek.” dedi.

Muğla’dan İstanbul’a eylem için gelen 12 yaşındaki Samra da, Harry Potter ya da Superman gibi kahramanların bizi kurtarmaya gelmeyeceğini belirtti. Samra; “Dünya ısınıyor. Dünyanın ısınmasını bir buçuk derecede tutamazsak evimiz yanacak, içindeki bütün kitaplar ve hayallerle birlikte. Greta Thunberg süper kahramanların gerçek olduğunu kanıtladı. Meğer kaslı, pelerinli ya da asalı falan değillermiş. Çocukmuş hepsi. Greta’nın çağrısını duyan milyonlarca dünyalı çocuktan biriyim. Bütün süper kahramanlar iş başına!” şeklinde konuştu.

“İklim için harekete geç. İklimi inkâr ediyorsun, geleceğimden çalıyorsun. Dünya bizim, iklim bizim.” sloganları atan çocuklar, Mayıs’taki küresel okul grevine katılmak üzere sözleşerek eyleme son verdi.

Fotoğraf: Semih Azad Yılan

“Denizleri Biz Çocuklar Kirletmedik”

Çocukların eylemde okuduğu açıklama metni şöyle: “Bugün biz gençler olarak geleceğimizden kaygı duyduğumuzu göstermek için buraya geldik. Bugün okula gitmedik. Çünkü okul bekleyebilir ama iklim değişikliği beklemez. Çünkü bugün İstanbul’da hava sadece soğuk. Ama ya sel olsaydı ya da sokağa çıkamayacak kadar sıcak olsaydı? Buraya gelemezdik. İklim değişikliği yüzünden seller, hortumlar, kasırgalar sıklaşıyor. Aşırı sıcak havalar yüzünden barajlar kuruyor. Bitkiler azalıyor. Bunu siz yarattınız! İklim değişikliğine yol açan kömürü siz yaktınız. Petrolü siz kullandınız. Ormanları siz büyükler kestiniz. Denizleri biz çocuklar kirletmedik. Balinaların karnındaki plastikleri biz denize atmadık. Betondan binaları biz çocuklar dikmedik. Daha da kötüye gideceği kesin olan bir dünyada ne yapabilirim?

16 yaşındaki İsveçli öğrenci Greta Thunberg diyor ki, ‘Eviniz yanıyormuş gibi hareket etmenizi istiyorum, çünkü yanıyor!’ Evimizi biz çocuklar yakmadık. Ama hepimiz aynı evdeyiz. Unutmayın ki siz de bir zamanlar çocuktunuz. Ama şimdi siz büyükler bu yangını söndürmekte geç kalıyorsunuz. Biz çocuklar temiz bir dünya istiyoruz. Çünkü biz de çocuklarımıza miras bırakabileceğimiz bir dünya istiyoruz. Bilim insanları iklim değişikliğini geri döndürebilmemiz için 12 yılımız kaldığını söylüyor. 12 yıl sonra hepimiz ölmeyeceğiz ama yapacak bir şey de kalmayacak. 12 yıl sonra ben 23 yaşında olacağım.

Siz büyüklere soruyorum: 23 yaşında daha da kötüye gideceği kesin olan bir dünyada ne yapabilirim? Niçin para kazanayım? Niçin eğitim alayım? Dünya şimdikinden kötü olacaksa niçin çocuğum olmasını hayal edeyim? Beğenseniz de beğenmeseniz de değişim başladı.

Bugün öğrenciler 123 ülkede, 2005 farklı etkinlik düzenliyor.  Dünya en yaygın gönüllü gençlik eylemine tanık oluyor ve bizler de bunun parçasıyız. Biz de Türkiye’de, Ayvalık’ta, Iğdır’da, Antalya’da, Bursa’da, Sakarya’da, İzmir’de parklarda ve binaların önünde bir araya geldik. Beğenseniz de beğenmeseniz de değişim başladı. Büyüklerin kirlettiği dünyayı, çocuklar temizleyecek. Siz büyüklerden tek bir isteğimiz var: Bu dönüşümü daha da zorlaştırmamanız ve bir an önce harekete geçmeniz. Greta Thunberg, Paris Anlaşmasının şartlarının yerine getirilmesi gerektiğini söylüyor. Ama internette “Türkiye ve Paris Antlaşması” diye arattığımda, Türkiye’nin Paris Antlaşmasını onaylamadığının haberleri çıkıyor. Anneme sordum ama ne dediğini anlamadım. Öğretmenlerim de bilmiyor. Birinin bana açıklaması gerekiyor. Detaylar bizim işimiz değil. Şu anda bir değişim başlıyor.

Biz değilsek, kim? Şimdi değilse ne zaman?”

 

 

Etiketler