Reçel’den Diyarbakır Buluşması: Türkiye’de Müslümanlık, Kadın Hareketi Ve Feminizm Bir Arada Mümkün Mü?

Reçel Blog 2014 yılından beri kadınların ve bilhassa Müslüman kadınların; gündelik deneyimlerine, toplumsal meseleleri algılayışlarına, ilgilerine, meraklarına, dertlerine, umutlarına, kaygılarına, mücadelelerine dair sözlerini söyleyebilecekleri bir mecra olarak çalışmalarına devam ediyor.

Tekil bir görüntü, tekil bir kimlik olmadan ‘Müslüman kadın’ın tüm hallerini onların kendi dilinden yaygınlaştırmaya çalışıyor. Müslüman kadınlar aynı şeylere sevinip aynı şeylere üzülmüyor. Aynı yerlerden gelip aynı yerlere gitmiyor. Ama kendini kamusal alanda “Müslüman” olarak tanımlayan kadınların ortak tecrübelerine de şahitlik ediyoruz. Farklılıkları ve benzerlikleriyle bu tecrübenin üzerinde konuşmaya ve tartışmaya değer olduğunu düşünüyorlar.

Sizi de bu alanı konuşmaya ve tartışmaya, tek sesliliği çoğullaştırmaya çağırıyorlar. Etkinliğin ilk bölümünde Reçel Blog moderatörlüğünde; yerel kadın hareketleri ve dünya’dan müslüman feminizm örnekleri gibi alt başlıklarda sunumlar gerçekleştirilecek. İkinci bölümde de katılımcılarla birlikte Müslümanlık, kadın hareketi ve feminizm kavramları çerçevesinde tartışmalar yürütülecek.

Müslüman kadın hareketini konuşmak ve hareketin kadın meselesiyle kurduğu bağları ele almak, farklı feminist hareketlerle olan iletişim, paylaşım ve dayanışmayı güçlendirmek için yapılacak panele sizler de davetlisiniz.

Son Başvuru Tarihi: 22 Ekim Pazartesi

Başvuru Formu için tıklayınız

Program:
1. Oturum (11.00-12.45):
Moderatör: Rümeysa Çamdereli

Konuşmacılar:
Şefika Özer (Reçel) – Türkiye’de ve Dünyada Müslüman Feminizm
Derya Çok – Diyabakır’da Müslüman Kadın Hareketi

Öğle Yemeği (12.45-13.30)

  1. Oturum (13.30-16.00):
    Katılımcılarla Ortak Forum

Yer: Diyarbakır Siyasal ve Sosyal Araştırmalar Enstitüsü – DİSA
Tarih: 28 Ekim 2018 Pazar
Saat: 11.00-16.00