87 Kadın ve LGBTİ örgütü: #KadınlarOhaleAlışmıyor

87 kadın ve LGBTİ derneği OHAL’in kadınların ve LGBTİ’lerin hayatlarında açtığı tahribata dikkat çekerek “OHAL’e alışmıyoruz” metnine imza attı. 87 kadın ve LGBTİ derneği yayınladıkları metin ile  “Olağanüstü Hal’in ‘olağan’ hale gelmesine alışmıyoruz” dedi. Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) Kadın Komisyonu, Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) Kadın Meclisi, Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) Kadın […]

87 kadın ve LGBTİ derneği OHAL’in kadınların ve LGBTİ’lerin hayatlarında açtığı tahribata dikkat çekerek “OHAL’e alışmıyoruz” metnine imza attı.

87 kadın ve LGBTİ derneği yayınladıkları metin ile  “Olağanüstü Hal’in ‘olağan’ hale gelmesine alışmıyoruz” dedi.

Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) Kadın Komisyonu, Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) Kadın Meclisi, Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) Kadın Çalışma Grubu, Türk Tabipleri Birliği (TTB), Kadın Hekimlik Kadın Sağlığı Kolu’nun çağrısını yaptığı metinde 87 örgüt, Olağanüstü Hal (OHAL) rejiminin görünen yüzünün yanında kadınların hayatlarında açtığı tahribatı kapsayan görünmeyen yüzü olduğuna dikkat çektiler.

OHAL’in kaldırılması, Kanun hükmünde Kararnameler’in ve bu süreçte demokratik şekilde yapılmamış yasal düzenlemelerin iptalini talep ettiler.

Sosyal medyada da #KadınlarOhaleAlışmıyor etiketiyle bugün saat 17.45′te çağrılarını yineleyecekler.

“Biz kadınlar için OHAL…”

Metinde şu ifadeler yer aldı:

“Biz kadınlar için OHAL sadece meydanlarda, sokaklarda her an bir çatışma çıkacakmış tedirginliği yaratan eli silahlı kolluk kuvvetlerinin varlığı demek değil.

“OHAL biz kadınlar için evde, sokakta, işte güvencesizlik demek. Herhangi bir bahaneyle birileri tarafından ihbar edilebilme huzursuzluğu içinde çalışmak demek, gözaltındayken avukatla görüşüp görüşemeyeceğini, yakınlarına haber verip veremeyeceğini bilmemek demek.

“İşten ihraç edilip kocaya, abiye, babaya, sevgiliye bağımlı kılınmak demek. Parayı verenin kendinde daha çok hak görmesi demek, itiraz edince daha fazla şiddet görmek, ev içinde de emeğimizin daha fazla sömürülmesi demek.

“Dayanışma için başvurduğumuz kadın derneklerinin, belediyelerin kadın birimlerinin kapatılması demek. Belirsizlikler ve güvencesizliklerle boğuşarak çocuklara bir gelecek sağlamaya çalışmak demek.

“Güvenlik’ bahanesiyle mahallende, sokağında, hatta evinde LGBTİ olamamak demek.

“Güvenlik’ bahanesiyle dün konuştuğun, anlamaya çalıştığın tanıdıklarının, komşularının düşmanlaştırıldığına tanık olmak demek.

“Fetvalarla, çocuklara, kadınlara yönelik ayrımcılığın, istismarın, tacizin, tecavüzün meşrulaştırılmaya çalışılması demek.

“Nefretle baş etmek demek. Nefretin bir gelecek kuramayacağını daha iyi anlamak demek. Sözümüzü, sorunlarımızı görünür kılan basın yayın organlarının kapatılması, sesimiz kısıldıkça kadın cinayetlerinin artması demek.

“Meclisi, seçilmiş kadınları siyasetin dışında bırakmak demek.

“Haklarımızın, demokratik ve siyasal kazanımlarımızın gasp edilmesi demek. Her şeyin, bugünümüzün ve geleceğimizin KHK’larla düzenlenebilmesi demek.”

“696 sayılı KHK yeter”

“Neden OHAL’i istemiyoruz açık değil mi?”

“Sadece 696 No’lu KHK bile OHAL’den kurtulmak istememiz için yeter. Erkeklerin kadınları kolayca katlettiği bu topraklarda, erkekler iyi hal, haksız tahrik indirimi diyerek ‘cezasız’ bırakılır, kolluk ve yargı erkekleri korur.

“Şimdi de son KHK ile silahlanmış ya da silahlandırılmış erkekler  ‘darbe karşıtıyım’ diye cinayet işlese bu kez yargı karşısına bile çıkarılmayacak. Çünkü ‘bazı’ sivillere yargı muafiyeti getiren maddeyle öldürmek, şiddet uygulamak, işkence yapmak yasal koruma altına alındı.

“15 Temmuz Darbe Girişimi ile sınırlı’ açıklamalarına da inanmıyoruz. İktidar kanadı bile birbirini yalanlarcasına açıklamalar yaptı. Bir de ‘anayasal suçlar’dan yargılananlara tek tip kıyafet zorunluluğu çıkarıldı. Biz bunların birtakım kişilere işledikleri suçlar için cezasızlık zırhı sağlarken diğerlerini tek tip kıyafet gibi haysiyet kırıcı bir cezalandırmayı yargılama sürerken uygulamak suretiyle peşin hükümle suçlu ilan edeceğini açıkça görüyoruz.

“Hep birlikte OHAL kaldırılsın diyoruz! Çatışmayı derinleştiren, yoksulluğu, eşitsizliği, adaletsizliği büyüten, şiddeti ve nefreti meşrulaştıran KHK düzeni sona ersin. Son KHK’lar başta olmak üzere, bu süreçte demokratik şekilde yapılmamış yasal düzenlemeler iptal edilsin. Olağanüstü Hal’in “olağan” hale gelmesine alışmayacağız!”

İmzacılar:

DİSK Kadın Komisyonu, KESK Kadın Meclisi, TMMOB Kadın Çalışma Grubu , TTB Kadın Hekimlik Kadın Sağlığı Kolu, 17+ Alevi kadınlar, 78’liler Federasyonu’ndan kadınlar, Adana Kadın Platformu, Aka-Der Kadın Faaliyeti, Anarşist Kadınlar, Ankara Kadın Platformu, Antalya Kadın Danışma ve Dayanışma Merkezi, Ayvalık Bağımsız Kadın İnisiyatifi, Barış için Kadın Girişimi, Barış için Kadın Akademisyenler, Bodrum Kadın Dayanışma Derneği, Buca Evka 1 Kadın Kültür Evi Dayanışma Derneği-BEKEV, Çekim Yapan Kadınlar, Datça Kadın Girişimi, DBP Kadın Komisyonu, Defne Kadın Emeği Kolektifi, Demir Leblebi, Demokratik İslam Kongresi Kadın Meclisi, Demokratik Kadın Hareketi, Dersim Yenigün Kadın Dayanışma Derneği, Devrimci Partili Kadınlar, Didim Kibele Kadın Dayanışma ve Yardımlaşma Derneği, Diyarbakır İHD Şube Kadın Komisyonu, Dünya Kadın Yürüyüşü Türkiye Koordinasyonu, Ekmek ve Gül, Emek Partili Kadınlar, Emek ve Adalet Platformu’ndan Kadınlar, Erktolia, Esenyalı Kadın Dayanışma Derneği, Eşitiz-Eşitlik İzleme Kadın Grubu, FeminAmfi, FKF’li Kadınlar, Genç LGBTİ+ Derneği, GEN-DER Toplumsal Cinsiyet Çalışmaları Kolektifi, Gülsuyu Gülensu Kadın Dayanışma Evi, Halkevci Kadınlar, Hatay Kadın Platformu, HDK Kadın Meclisleri, HDP Kadın Meclisi, İHD Ankara Şubesi Kadın Komisyonu, İlerici Kadınlar Meclisi, İmece Ev İşçileri Sendikası, İskenderun Kadın Platformu, İşçi Kardeşliği Partili Kadınlar, İzmir Amargi, İzmir Kadın Dayanışma Derneği, Jineoloji Dergisi, Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu, Kadın Emeği Çalışan Feminist Araştırmacılar-KEFA, Kadın Emeği Kolektifi, Kadın Emeği ve İstihdamı Girişimi Platformu-KEİG, Kadın Özgürlük Meclisi, Kadın Yazarları Derneği, Kadına Şiddete Karşı Müslümanlar İnisiyatifi, Kampüs Cadıları, Kocaeli Ekmek ve Gül Kadın Dayanışma Derneği, Kocaeli Kadın Platformu, Körfez Bağımsız Kadın Dayanışması, Kuzey Ormanları Savunması Kadınları-KOSKA,Lambdaİstanbul, LeGeBİT Cinsel Yönelim ve Cinsiyet Kimliği Araştırmaları ve Dayanışma Topluluğu, Maltepeli Kadınlar, Mardin Kadın Platformu, Mersin Kadın Platformu, Mor Dayanışma, Nar Kadın Dayanışması, Özgürlükçü Hukukçular Platformu Kadın Komisyonu, Queer Eskişehir Lgbti Topluluğu, Samandağ Kadın Emeği Kolektifi, SODA Sosyal Dayanışma Ağı, Sosyalist Kadın Meclisleri, SYKP Kadın Meclisi, Tevgera Jinên Azad-TJA, Toplumsal Dayanışma için Psikologlar Derneği (TODAP) Kadın Komisyonu, Türkiye HomeNet Ev Eksenli çalışan Kadınlar Dayanışma Ağı, Türkiye Kadın Dernekleri Federasyonu, Uçan Süpürge Kadın İletişim ve Araştırma Derneği, Üniversiteli Kadın Kolektifi, Yeni Demokrat Kadın, Yeryüzü Kadınları, Yeşil Feministler, , Yoğurtçu Kadın Forumu,  Zorla Alıkonulan Kadınlar İçin Mücadele Platformu.

Kaynak: Bianet