Ekoloji Almanağı okuyucularını bekliyor

Türkiye’deki ekoloji mücadelesinin son 12 yılının almanağını hazırlayan Cemil Aksu ve Ramazan Korkut, çalışmanın hafızayı canlı tutma çabası olduğunu ifade ediyor. Cemil Aksu ve Ramazan Korkut’un hazırladığı “Ekoloji Almanağı”, Yeni İnsan Yayınevi’nin Ekoloji Serisi’ndeki yerini aldı. 2005 ve 2016 yılları arasındaki ekoloji mücadelesinin yer aldığı almanak, 648 sayfadan oluşuyor. Başta kamuoyunun gündeminde olan İklim Değişikliği […]

Türkiye’deki ekoloji mücadelesinin son 12 yılının almanağını hazırlayan Cemil Aksu ve Ramazan Korkut, çalışmanın hafızayı canlı tutma çabası olduğunu ifade ediyor.

Cemil Aksu ve Ramazan Korkut’un hazırladığı “Ekoloji Almanağı”, Yeni İnsan Yayınevi’nin Ekoloji Serisi’ndeki yerini aldı. 2005 ve 2016 yılları arasındaki ekoloji mücadelesinin yer aldığı almanak, 648 sayfadan oluşuyor. Başta kamuoyunun gündeminde olan İklim Değişikliği ve İklim Adaleti Hareketi, Nükleer Santral Karşıtı Hareket, DGO’ya Hayır Hareketi gibi konu başlıklarının yer aldığı kitapta, Hayvan Hakları Hareketi’ne de değiniliyor. Fotoğrafların da yer aldığı kitap, ekoloji mücadelesinde yer alanlara bir hatırlatma-hatırlama görevini de yerine getiriyor.

Ramazan Korkut

Yeni İnsan Yayınevi kitabın tanıtım toplantısını 23 Aralık Cumartesi akşamı Kadıköy’de Barış Manço Kültür Merkezi’nde gerçekleştirdi. İstanbul’da yaşayan yaşam savunucularının da katıldığı tanıtım toplantısına yazar Cemil Aksu, skype bağlantısı üzerinden katıldı. Almanağı asıl olarak ekoloji mücadelesi verenlerin hazırlaması gerektiğine dikkat çeken Aksu, almanağın halen daha çok fazla eksiği olduğunu söyledi. Yaşam savunucularının kendi medyalarını yaratmaları gerektiğini belirten Aksu, ekoloji mücadelesinin devam edeceğine de vurgu yaptı.

Tanıtım toplantısında Ramazan Korkut da kısa bir konuşma yaptı. Ekoloji hareketi ile Karadeniz’de öğrencilik yıllarında tanıştığını söyleyen Korkut, kitabın devamının çevre örgütleri tarafından getirilmesi gerektiğini belirtti. Yeni İnsan Yayınevi’nden Akif Pamuk da yatay örgütlenmeler halinde mücadele veren ekoloji örgütlerinin görünür kılındığına dikkat çekerek, almanağın emeği görünür kılması yönü ile çok kıymetli olduğunu belirtti.

 

‘Mücadeleye destek veriyorum’

Tanıtım toplantısı sonrası Sivil Sayfalar’ın sorularını yanıtlayan Ramazan Korkut, almanağın hazırlık aşamasının ayrıntılarını anlattı. Yerel gazeteleri ve medyayı takip ettiklerini ifade eden Korkut, sonra dil bütünlüğü için çalıştıklarını, “Yıl yıl mı çalışalım yoksa mücadele alanlarını mı başlık başlık mı  yazalım diye tartışmalar yürüttük. 17 başlık tespit ettik ve buna göre hareket ettik” dedi. Araştırmaları sonucunda ülkede çevre bilinci olduğunu ancak ortak bir çevre bilinci gelişmemiş olduğunu belirten Korkut, ilk olarak dikkatlerini çeken ayrıntının bu olduğunu söyledi. Almanağın başlangıç tarihini 2005 olarak seçmelerinin nedenini, kalkınma politikalarına (enerji, maden, inşaat) endeksli olarak yükselen mücadele ivmesi olarak açıklayan Korkut, kendi memleketi Yozgat’da da ekoloji mücadelesi verildiğini ve kendisinin de destek verdiğini söyledi. Korkut,  son olarak almanağın amacının bütünlüklü bir bakış açısını açığa çıkarmak ve hafızayı canlı tutmak olduğunu vurguladı.