III. Kürt Kültür ve Sanat Günleri başlıyor

İstanbul Mezotopamya Kültür Merkezi (MKM) tarafından bu yıl 3’üncüsü düzenlenecek olan Kürt Kültür ve Sanat Günleri, 25 Ekim Çarşamba günü İstanbul’da başlıyor Tiyatro gösterileri, konser, resim sergisi gibi sanatsal etkinliklerin yanı sıra 3. Kürt Kültür ve Sanat Günleri kapsamında film gösterimleri ve paneller gerçekleşecek. İstanbul Mezotopamya Kültür Merkezi (MKM) tarafından bu yıl 3.sü düzenlenecek olan […]

İstanbul Mezotopamya Kültür Merkezi (MKM) tarafından bu yıl 3’üncüsü düzenlenecek olan Kürt Kültür ve Sanat Günleri, 25 Ekim Çarşamba günü İstanbul’da başlıyor

Tiyatro gösterileri, konser, resim sergisi gibi sanatsal etkinliklerin yanı sıra 3. Kürt Kültür ve Sanat Günleri kapsamında film gösterimleri ve paneller gerçekleşecek.

İstanbul Mezotopamya Kültür Merkezi (MKM) tarafından bu yıl 3.sü düzenlenecek olan Kürt Kültür ve Sanat Günleri, 25 Ekim Çarşamba günü İstanbul’da başlıyor. Festivalin açılışı Çarşamba günü saat 13.30’da Murat Satılmış adlı bir mahpusun resimlerden oluşan sergi ile yapılacak. Beyoğlu’nda bulunan Cezayir Toplantı Salonu’nda yapılacak açılış etkinliğinden sonra yine aynı mekanda saat 14.00’te OHAL döneminde yürütülen Kürt kültür ve sanat çalışmaları ve kapatılan kültür sanat kurumlarının yaşadıkları zorlukların konuşulduğu bir panel düzenlenecek.

Aynı gün saat 20.30’da ise Şişli Kent Kültür Merkezi’nde “Türkçeleştirilmiş Kürtçe şarkılar”ın seslendirilmesi ile gündeme gelen ve MKM’li sanatçıların yürüttüğü Şahiya Stranan (Şarkıların Şöleni) adlı projenin konseri gerçekleşecek.

Rojhelat Project

Festivalde etkinlikler Kenter Tiyatrosu ve Şişli Kent Kültür Merkezi dışında Su Gösteri Merkezi, Bostancı Gösteri Merkezi gibi mekanlarda seyirciyle buluşacak.

Festivalin dikkat çekici etkinliklerinden biri de İran Kürtleri’nin katılımıyla Kürtçe’nin Erdelanî, Lorî ve Kurmancî lehçelerinde şarkıların söyleneceği konser projesi. 27 Ekim Cuma günü saat 16.00’da Kenter Tiyatrosu’nda sahnelenecek olan bu projenin adı Rojhelat Project. Projede İran’ın Kürt kentleri olan Sinê’den Laya Tabibi, Shadi Gholami, Sharmin Zarneshan ve Sanandaj’dan Faraz Marofi ile Türkiye’den Kürt müzisyen Serhat Kural yer alıyor. Rojhelat Project konserinin ardından yine aynı yerde Mizgîn Tahîr ve Ayfer Düzdaş sahne alacak.

29 Ekim Pazar günü saat 20.00’de Teatra Jiyana Nû (Yeni Yaşam Tiyatrosu)’nun Kenter Tiyatrosu’nda sahneleyeceği yeni oyunu Bêrû (Yüzsüz) ile sona erecek olan 3. Kürt Kültür ve Sanat Günleri kapsamında ayrıca Amed Şehir Tiyatrosu’nun oyunları, yazar Selim Temo’nun “Üç Diasporada Kürt Edebiyatı” sunumu, yeni dönem Kürt müzisyenlerinin sahne alacağı bir konser seyirci ile buluşacak.

*Festival programı için tıklayın.

Kaynak: Bianet