Türkiye’de bir ilk: İşçilere yönelik meslek hastalığı sitesi açıldı

Meslek hastalıklarına dikkat çekmek ve bu konuda farkındalık yaratmak amacıyla hazırlanan meslekhastaligi.org sitesi, birçok çalışana rehber olacak. Temiz Giysi Kampanyası Derneği’nin hazırladığı sitede meslek hastalıkları, bütün detayları ile hekimler ve konunun uzmanları tarafından hazırlanıyor. Meslek hastalığı, birçok işkolunda çalışanlar için risk olmaya devam ederken; yapılan işin niteliğine göre farklı rahatsızlıklar olarak çalışanları tehdit ediyor, sağlıksız […]

Meslek hastalıklarına dikkat çekmek ve bu konuda farkındalık yaratmak amacıyla hazırlanan meslekhastaligi.org sitesi, birçok çalışana rehber olacak.

Temiz Giysi Kampanyası Derneği’nin hazırladığı sitede meslek hastalıkları, bütün detayları ile hekimler ve konunun uzmanları tarafından hazırlanıyor.

Meslek hastalığı, birçok işkolunda çalışanlar için risk olmaya devam ederken; yapılan işin niteliğine göre farklı rahatsızlıklar olarak çalışanları tehdit ediyor, sağlıksız çalışma koşulları, her iş kolu için farklı rahatsızlıkları ortaya çıkartıyor. Çalışanların birçoğu ise yaşadıkları rahatsızların mesleklerinden kaynaklanıp kaynaklanmadığını bilmiyor.

Temiz Giysi Kampanyası (TGK) Derneği tarafından hazırlanan meslekhastaligi.org web sitesi, meslek hastalığı konusunda farkındalık yaratmak amacı ile yayın hayatına başladı. Çalışanlar için rehber niteliğindeki sitede, birçok işkolunda yaşanan meslek hastalığı hekimler ve uzmanlar tarafından belirtileri ile birlikte anlatılıyor. Mesleklere göre hastalık çeşitlerinden rahatsızlık belirtilerine göre meslek hastalıklarına kadar, geniş bir içerikte hazırlanan sitede, doktorlarla meslek hastalıklarına ilişkin röportajlar ve konuya ilişkin makaleler de yer alıyor.

Meslek hastalığına yakalanan çalışanların hikayelerinin de yer aldığı meslekhastaligi.org sitesi, içeriği ve amacı itibariyle Türkiye’de bir ilk olma özelliği de taşıyor.

Temiz Giysi Kampanyası Derneği; meslekhastaligi.org aracılığı ile hem kamuoyu hem de çalışanlar nezdinde, çalışma yaşamının beraberinde getirdiği sağlık sorunlarına dikkat çekmek, meslek hastalıklarına ilişkin farkındalık yaratmak ve meslek hastalıklarından korunma bilincinin artırılmasını amaçlıyor.

Kaynak: CNN Türk