Mersin Kadın Platformu’ndan kadınlara verilen cezalara tepki açıklaması

Mersin Kadın Platformu 8 Mart ve 25 Kasım gündemleri ile ilgili kadınlara verilen cezalara tepki gösteren bir açıklama yayınladı. Açıklamada Büyükada’da gözaltına alınan insan hakları savunucuları ve Tarsus T tipi Kadın Cezaevinde ki kadınlara yönelik baskılara da değinildi.  Geçen yıl Mersin Üniversitesi’nde 8 Mart Emekçi Kadınlar Günü ve 25 Kasım Uluslararası Kadına Yönelik Şiddete Karşı […]

Mersin Kadın Platformu 8 Mart ve 25 Kasım gündemleri ile ilgili kadınlara verilen cezalara tepki gösteren bir açıklama yayınladı. Açıklamada Büyükada’da gözaltına alınan insan hakları savunucuları ve Tarsus T tipi Kadın Cezaevinde ki kadınlara yönelik baskılara da değinildi.

 Geçen yıl Mersin Üniversitesi’nde 8 Mart Emekçi Kadınlar Günü ve 25 Kasım Uluslararası Kadına Yönelik Şiddete Karşı Arası Mücadele Günü dolayısıyla stant açan ve yürüyüş gerçekleştiren kadın öğrencilere yönelik açılan ve 2. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından verilen ceza kararlarına Mersin Kadın Platformu bir açıklama yaparak tepki gösterdi. Kadın öğrenciler toplamda 35 yıl ceza aldı.

Platform adına Canan Yüce tarafından yapılan açıklamada; “Ülkemizde yaklaşık bir yıldır devam eden OHAL ile birlikte kadına yönelik şiddet kat be kat arttı. Bu süreç içerisinde kadın milletvekilleri, belediye eş başkanları ve kadın siyasetçilerin tutuklanması, kayyumlar tarafından kadın merkezleri ve sığınma evlerinin kapatılması, KHK ile işlerinden edilen yüz binlerce insanın yanı sıra kadın derneklerinin kapatılması, kadın mücadelesini sekteye uğratmaktadır” denildi. Kadınların yürüttükleri mücadelede yalnız olmadığını belirten Yüce, “Davalarda kadın mücadelesi yerine erkek şiddetinin yargılanmasını her alanda ve hep birlikte daha da yüksek sesle söylemeye devam edeceğiz. Ölümleri, tecavüzleri aklayan yargı sisteminin kadın mücadelesini yargılamasını da asla meşru görmeyeceğiz” ifadelerini kullandı. Yüce, Büyükada’da göz altına alınan Kadın Koalisyonunun kurucuları arasında yer alan İlknur Üstün ve Nalan Erkem’in de bulunduğu on insan hakları savunucusu hakkında yapılan suçlamaların yalan ve asılsız olduğunu da vurgularken, ‘Bunu hareketimize ve bu ülkede yaşayan tüm kadınlara saldırı olarak görüyoruz” dedi.

 

Platform, açıklamayı :“Gerek 25 Kasım ve 8 Mart’tan dolayı yargılanan üniversiteli kadın arkadaşlarımız, gerekse şu an Tarsus Cezaevi’nde bulunan kadın arkadaşlarımız dün olduğu gibi bugünde yalnız değillerdir. Mersin Kadın Platformu olarak davaların takipçisi olacağız ve cezalar geri çekilene kadar mücadeleye etmeye devam edeceğiz” sözleriyle sonlandırdı.