KA.DER’den Engin Ardıç’a: “Medya Sokağı’nın Kabusu” Olmaktan Vazgeç

Engin Ardıç’ın Sabah Gazetesi’ndeki “Akşener” başlıklı yazısına KA.DER’den kınama geldi: Medyanın Freddy Krueger’i Meral Akşener’den ve tüm kadınlardan özür dile. Kadın Adayları Destekleme Derneği (KA.DER), “Akşener” yazısı nedeniyle Sabah Gazetesi köşe yazarı Engin Ardıç’ı kınayan bir  açıklama yayınladı. Ardıç’ın söz konusu yazısı 16 Haziran’da yayınlanmıştı. Yazıda Milliyetçi Hareket Partisi’nden ihraç edilen siyasetçi Meral Akşener’den bahseden […]

Engin Ardıç’ın Sabah Gazetesi’ndeki “Akşener” başlıklı yazısına KA.DER’den kınama geldi: Medyanın Freddy Krueger’i Meral Akşener’den ve tüm kadınlardan özür dile.

Kadın Adayları Destekleme Derneği (KA.DER), “Akşener” yazısı nedeniyle Sabah Gazetesi köşe yazarı Engin Ardıç’ı kınayan bir  açıklama yayınladı.

Ardıç’ın söz konusu yazısı 16 Haziran’da yayınlanmıştı. Yazıda Milliyetçi Hareket Partisi’nden ihraç edilen siyasetçi Meral Akşener’den bahseden Ardıç, Akşener’in siyasi çizgisini eleştirirken cinsiyetçi ifadelerle yorumda bulunuyordu.

KA.DER açıklamasında Ardıç’ın kaleme aldığı yazıyı cinsiyetçi, ayrımcı ve kadın düşmanı olarak değerlendirdi. Elm Sokağı Kabusu’nun baş rol karakteri Freddy Krueger’a* benzettikleri Ardıç’a “Medya Sokağı’nın Kabusu” olmaktan vazgeçmesi yönünde tavsiyede bulunan KA.DER, Ardıç’ın Akşener’den ve tüm kadınlardan özür dilemesini istedi.

“Ardıç, medyanın Freddy Krueger’i”

“Siyasetçi Meral Akşener’i erotik bir film karakterine gönderme yaparak eleştiren Ardıç, ‘bir kez daha’ erkek şovenizminin en çirkin örneklerinden birini daha sergilemiştir.

“Kadın düşmanlığında yeni sayfalar açmak için erotik film arşivlerinde gezinen Ardıç bizlere, Elm Sokağı Kabusu’nun baş rol karakteri Freddy Krueger’i anımsatmıştır. Medyanın Freddy Krueger’i Ardıç, bıçak yerine kalem kullanarak, silahını şuursuzca kadınlara sallamaktan gocunmamakta, utanmamakta sıkılmamaktadır.

“Ardıç’ın Meral Akşener’e yaptığı cinsiyetçi saldırı, tüm kadınlara yapılmıştır. Freddy Ardıç ve benzerlerinin, erkek siyasetçilerin koltuklarında rahatça oturmalarına kadınları aşağılamasına, ezmeye çalışmasına ve demokrasi dışına itmesine izin vermeyeceğiz.

“Kadını; düşünen, üreten, var eden bir varlık olarak görmektense onu sadece erkeğin keyfi ihtiyaçlarını gideren bir meta olarak gören ve bu doğrultuda söylemler geliştiren bir zihniyet gelecek nesillerin önündeki en büyük engeldir.”

(*) Freddy Charles Krueger: Kurgusal çizgi roman karakteridir. Filmde rüyalar aleminde var olan Krueger gerçek dünyadaki insanları öldürebilmektedir.

Kaynak: Bianet