Mülteciler Tiyatro Festivali’nde

27 Nisan 2016
20’inci İstanbul Tiyatro Festivali kapsamında oynanacak olan E-Mülteci.com adlı oyun, mülteciler sorununa eğiliyor. Mayıs ayında düzenlenecek ve bir ay sürecek olan 20. İstanbul Tiyatro Festivali, yurtdışından 9, Türkiye’den 23 oyuna, dans ve performanslarla birlikte toplamda 90’a yakın gösterime ev sahipliği yapacak. Festival kapsamında oynanacak olan E-Mülteciler.com adlı tiyatro oyunu ise mülteciler sorununu farklı bir üslupla […]

20’inci İstanbul Tiyatro Festivali kapsamında oynanacak olan E-Mülteci.com adlı oyun, mülteciler sorununa eğiliyor.

Mayıs ayında düzenlenecek ve bir ay sürecek olan 20. İstanbul Tiyatro Festivali, yurtdışından 9, Türkiye’den 23 oyuna, dans ve performanslarla birlikte toplamda 90’a yakın gösterime ev sahipliği yapacak.

Festival kapsamında oynanacak olan E-Mülteciler.com adlı tiyatro oyunu ise mülteciler sorununu farklı bir üslupla izleyicilere sunacak.

Oyun; İKSV ve Fransız Compagnie Sur le Seuil, Théâtre du Peuple, Médiathèque Françoise Sagan, MEO ile L’Avant-Scène Théâtre ortak yapımı; ve yönetmen, 2009 yılından beri mülteciler ve göç üzerine oyunlar yazan Sedef Ecer.

Sahnede ekran ve çekim ekipmanının da bulunduğu oyunda, “sanal kimliklerini kullanarak internette bıraktıkları ayak izlerinden takip ettiğimiz üç farklı kadının hikayesi” anlatılıyor.

Üç mülteci kadının hikayesi; dünyada devletlerin kalmadığı, sadece sınırların var olduğu ve kimsenin evinin olmadığı bir durum içerisinde ele alınıyor. Burada, iklimsel veya siyasi nedenlerle göç eden insanların yanlarında her daim taşıdıkları cep telefonlarının ise seyahatname özelliği öne çıkarılıyor.

 

Kaynak: İdema