‘Gay Kaplumbağa’ videosuna hayvan hakları örgütlerinden tepki

25 Nisan 2016
Geçtiğimiz günlerde Uluslararası Af Örgütü (Amnesty) homofobi üzerine bir video yayınladı. Kaplumbağa satın almak için petshopa gelen insanlarla satıcı arasında geçen diyalogları görüntüleyen video, insanların seçtikleri kaplumbağaların “gay” olduğunu duyduklarında verdikleri tepkilere dikkat çekiyor. Yapılan çalışmanın bir petshopta geçmesi hayvan hakları aktivistleri tarafından tepki topladı. Sosyal medyada birçok kişi tarafından beğenilen ve paylaşılan “gay kaplumbağa” […]

Geçtiğimiz günlerde Uluslararası Af Örgütü (Amnesty) homofobi üzerine bir video yayınladı. Kaplumbağa satın almak için petshopa gelen insanlarla satıcı arasında geçen diyalogları görüntüleyen video, insanların seçtikleri kaplumbağaların “gay” olduğunu duyduklarında verdikleri tepkilere dikkat çekiyor. Yapılan çalışmanın bir petshopta geçmesi hayvan hakları aktivistleri tarafından tepki topladı.

Sosyal medyada birçok kişi tarafından beğenilen ve paylaşılan “gay kaplumbağa” videosu, hayvan hakları aktivistleri tarafından eleştiriliyor.

“Her türlü hayvanın süs gibi konumlandırılıp geçiçi bir zevk uğruna doğal ortamları dışında yaşatmak üzere satılmasına karışıyız” diyen Çak Bi Pati Derneği’nden Talha Demircan, “Bu kampanyada bir kaplumbağanın daracık bir kutuda bakılmak üzere satılmasının normalleştirilmesini, petshop kavramını sorgulatmak yerine bu yerlerin meşrulaştırılıp deney alanı olarak kullanılmasını tasvip etmiyoruz” sözleriyle Af Örgütü’nü eleştirdi.

Bir yanlışa karşı çıkarken başka bir yanlış yapmak

Videoyu eleştirenlerden biri de Gaia Dergisi oldu. “Petshoplara, sirklere, yunus parklarına, hayvanların gıda, kozmetik, giyim gibi sektörlerde kullanılmasına tamamen karşıyız. Bu açıdan video homofobiye dikkat çekerken başka bir sömürüyü istemeden de olsa meşrulaştırmış oluyor. Deneyde kafese kapatılmış ve satılmaya hazır kaplumbağalar var. Hayvan özgürlüğüne el konulup, kafeslere kapatılıp, satılması karşı çıktığımız bir durum” diyen Gaia, “Yanlış olan bir duruma karşı çıkarken başka bir yanlış istenmeden yapılmış” sözleriyle tepkisini belirtti.

Uluslararası Af Örgütü: Videoda petshoplara ve hayvanların para karşılığında satılmasına dair bir teşvik bulunmuyor

Hayvan hakları aktivistlerinden gelen tepkileri ilettiğimiz  Uluslararası Af Örgütü ise Sivil Sayfalar’a yaptığı açıklamada “Hayvan hakları perspektifinden gelen tüm eleştiriler, diğer bütün konularda olduğu gibi, bizler için çok değerli. Gay Turtle videosunda pet shop’lara ve hayvanların para karşılığında satılmasına dair bir teşvik bulunmadığının altını çizerek, gelecek dönemde gerçekleştirilecek tüm çalışmalarımızda kurumsal ve bireysel her tür eleştiriyi göz önünde bulundurmaya özen göstereceğimizi belirtmek isteriz” dedi.

Video ile ilgili yapılan yorum ve paylaşımlarda kullanılan “sosyal deney” ifadesini de değerlendiren Uluslararası Af Örgütü, “Ek olarak belirtmek isteriz ki videonun yayınlanma sürecinde media advisory (medya bilgilendirme yazısı) dahil Uluslararası Af Örgütü Türkiye Şubesi yaptığı hiç bir paylaşımda “sosyal deney” ifadesine yer vermemiştir” dedi.