Kalkınma ajansları yeni dönemde hibe değil kredi verecek

Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan, kalkınma ajanslarının konsept değiştireceğini belirterek, ileriki süreçte hibe değil kredi vereceklerini söyledi. Düzenlemenin 2017 başına tamamlanması hedefleniyor.

Gençlere ve Kadınlara Öncelik Tanınacak

Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan, önümüzdeki dönemde kalkınma ajanslarında yaşanacak yapısal değişim hakkında ipuçları verdi. “Kalkınma ajanslarının gençler ve kadınlara öncelik tanınacak. 26 bölgede girişimci gençler için çalışacaklar. Örneğin Kayseri bölgesinde üniversiteden yeni mezun gençlere kendi işlerini kurabilmeleri için imkan tanıyacak, yer tahsis edecek, cari harcamalarını karşılayacak. Gençlerin de katma değeri yüksek ve ileri teknoloji alanlarında girişimciliğe başlaması için, ajanslar yönlendirici olacak. Yazılım mesela, öncelikli sektörlerden biri olacak. Bu programlarda kadınlara özel kotalar ayrılacak” diye konuştu.

Kalkınma Ajansları Yavaş yavaş hibe programlarından çıkıp faizsiz veya sıfır faizli kredi verecek

“Kalkınma ajansları konsept değiştirecek. Artık 26 bölgedeki kalkınma ajansları yavaş yavaş hibe programlarından çıkıp faizsiz veya sıfır faizli kredi verecek. Bu destekler de her alanda olmayacak. Örneğin Kars-Ardahan bölgesinde sadece hayvancılığa yöneleceğiz” dedi. Elvan, Kalkınma Bakanlığı’nın ekonominin genel dengesini hazırlayan, büyüme üzerine en detaylı çalışan yer olduğunu vurgulayarak, ekonomide gerçek bir mutfak görevi gördüklerini söyledi.

2017’de tamamlanacak

Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan, bunun çok kapsamlı bir düzenleme olduğunu ve 2017 başına tamamlamayı hedeflediklerini ifade etti.

Yorum Yap

Epostanız paylaşılmayacaktır. Zorunlu alanlar * ile işaretlenmiştir.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.Sivil Sayfalar, sivil toplumun içine kapanma halinin aşılmasına ve etkisinin artmasına katkıda bulunmak amacıyla kuruldu. Sivil toplum haberciliği yaparak sivil toplumun tecrübesini medyaya, kamu yönetimine, siyasete, kanaat dünyasına ve diğer STK’lara görünür kılmayı amaçlıyoruz. Sivil toplum dünyasının sözcülerine, tartışmalara katılabileceği, yeni tartışmalar açabileceği bir mecra sunmayı hedefliyoruz.


E-Bülten

You have Successfully Subscribed!Send this to a friend