Musa Anter Gazetecilik Ödülleri’nin Sahipleri Belli Oldu

Bu yıl 26’ncısı düzenlenen Musa Anter ve Özgür Basın Şehitleri Gazetecilik Ödülleri’nin sahipleri belli oldu.

Yeni Yaşam gazetesi tarafından düzenlenen Musa Anter ve Özgür Basın Şehitleri Gazetecilik Ödülleri beş ayrı dalda sahiplerini buldu. Türkçe haber dalında ödülün sahibi “Çanak Anten’den Wireless’a: Kürt illerinde değişen haber alma pratiği” haberiyle Gazete Karınca’dan Bekir Avcı oldu. Türkçe haber dalında Jüri Özel Ödülü, “Faili meçhul dosyaları yakılması için SEKA’ya gönderiliyordu” haberiyle Artı Gerçek’ten Rıfat Doğan’a ve “Günde 300 kamyonun geçtiği sakin şehir: Trakya’yı tamamen gözden çıkarmışlar” haberiyle Birgün’den Uğur Şahin’e verildi. Kürtçe haber dalında ise Jüri Özel Ödülü, e-rojname’den Zeynel Bulut’un “Li Ser şopa dîrokê: Gundê Melekê Tawîs Tawîsî” haberine verildi.

Onur ödülü Cumartesi Anneleri’ne

Fotoğraf ödülü Gazete Fersude’den Hayri Tunç ve Cumhuriyet’ten Vedat Arık’ın Cumartesi Anneleri’nin yasaklanan 700’üncü hafta eyleminden çektikleri fotoğraflara verildi. Bu yıl fotoğraf dalında Jüri Özel Ödülü, Mezopotamya Ajansı’ndan (MA) Nazım Daştan’ın Afrin’de çektiği 21 sivilin yaşamını yitirdiği bombardımanda yaralanan bir aileye ilişkin fotoğrafa verildi. Karikatür dalında da birincilik ödülü iki eser arasında paylaştırıldı. Jüri, birincilik ödülünü Özgür Evran ve Beşir Geroğlu’nun karikatürlerine verdi.Kadın Haberciliği dalında ise ödülün sahibi Mezopotamya Ajansı’ndan “Telhamut Çadır Kenti’nde mülteci kadınlar bir paket süt için fuhuşa zorlanıyor” haberiyle Arjin Dilek Öncel oldu.

Musa Anter ve Özgür Basın Şehitleri Gazetecilik Ödülleri’nde jüri Onur Ödülü’nü Cumartesi Anneleri’ne verdiğini açıkladı.

İlgili Yazılar

Tüm Haberler