Binlerce LGBTİ Sporcu Paris’te Buluştu

08 Ağustos 2018
10. Eşcinsel Oyunları (Gay Games) bu sene Paris'te düzenleniyor. Spor müsabakalarının yanısıra sporda eşitlik ve çeşitliliğin de tartışıldığı etkinliğe 91 ülkeden 12 bin 700 kişi katılıyor.

91 ülkeden 12 bin 700 LGBTİ sporcu, 10. Eşcinsel Oyunları (Gay Games) için Paris’te buluştu.

4 Ağustos’ta Jean Bouin Stadyumu’nda gerçekleşen açılış törenine, Paris Belediye Başkanı Anne Hidalgo, Spor Bakanı Laura Flessel ve modacı Jean Paul Gaultier gibi isimler katıldı.

1982’de San Francisco’da başlayan ve o zamandan bu yana her 4 senede bir farklı bir ülkede düzenlenen spor müsabakaları, ayrımcılığa karşı, sporda çeşitlilik, saygı, eşitlik, dayanışma ve paylaşımı hedefliyor.

4 Ağustos’ta başlayan ve 12 Ağustos’a kadar devam edecek 10. Eşcinsel Oyunları, Fransa Spor Bakanlığı, Kültür Bakanlığı, Paris Belediyesi gibi kamu kuruluşlarının yanısıra Fransa’nın BNP Paribas, Renault ve General Electric en önemli ve büyük firmaları tarafından da destekleniyor.

10. Eşcinsel Oyunları kapsamında, 36 dalda spor müsabakalarının yanısıra paneller, sergiler, rehberli turlar ve gösteriler de düzenleniyor.

Organizatörler, etkinliğin yerel ekonomiye 59 milyon Avroluk katkı sunacağını tahmin ediyor.

Fransa merkezli SOS Homophobie adlı örgütün verilerine göre, Fransa’da homofobik saldırılar 2016’dan 2017’ye yüzde 15 artış gösterdi.

Fransa evlilik eşitliğini 2013’te tanımıştı.

Kaynak: Bianet