MAZLUMDER: ‘Orlando Katliamını lanetliyoruz’

20 Haziran 2016
MAZLUMDER Genel Merkezi, 12 Haziran’da ABD’nin Florida eyaletindeki Orlando şehrinde bir gece kulübünde gerçekleştirilen katliamı kınayan ve reddettiğini belirten bir açıklama yayınladı. Silâhsız ve savunmasız tamamı sivil en az 49 kişi öldürüldüğü, 50’yi aşkın kişinin yaralandığı saldırının herhangi bir akide, ahlâk sistemi, siyasal ideoloji veya dünya görüşünün cevaz vermesinin mümkün olmadığı ifade edilen açıklamada şöyle […]

MAZLUMDER Genel Merkezi, 12 Haziran’da ABD’nin Florida eyaletindeki Orlando şehrinde bir gece kulübünde gerçekleştirilen katliamı kınayan ve reddettiğini belirten bir açıklama yayınladı.

Silâhsız ve savunmasız tamamı sivil en az 49 kişi öldürüldüğü, 50’yi aşkın kişinin yaralandığı saldırının herhangi bir akide, ahlâk sistemi, siyasal ideoloji veya dünya görüşünün cevaz vermesinin mümkün olmadığı ifade edilen açıklamada şöyle denildi:

“ABD tarihine kalabalıklara rastgele ateş açılması biçiminde gerçekleşen katliamların en ölümcülü olarak geçmiştir. Kendisinden nefret söylemlerinin varit olduğu ailesi tarafından da rivayet edilen saldırgan şahsın giriştiği ölümcül eylemin münferit bir homofobik nefret suçu olduğu kuvvetle muhtemel görünmekle birlikte saldırgan, katliamı öncesi DAİŞ’e biatini beyan etmiş, adı geçen örgüt de saldırıyı sahiplenmiş ve üstlenmiştir.

“ABDli Müslüman örgütlerden CAIR (Amerikan İslâmî İlişkiler Şûrası) ve MSA National (Müslüman Öğrenciler Derneği) de katliamın hemen sonrasında hadiseyi kesin bir dille kınayarak maktul yakınlarına ve dostlarına taziye ve desteklerini bildirmişlerdir.

orlando

“Kitlelerin üzerine rastgele ateş açılmak suretiyle onlarcasının öldürülmesi cinayetini hangi saikle, kimin tarafından, kime karşı ve ne amaçla yapılmış olursa olsun en mutlak biçimde kınıyor ve lanetliyoruz. Dünyanın her bir köşesinde farklı tezahürleriyle hızla yayılmakta olan nefret kültürü, günümüzde gruplararası ölümcül nefret ve fasit şiddet sarmalının karşısında insanlığı çaresiz bırakmaktadır. Böyle bir katliama herhangi bir akide, ahlâk sistemi, siyasal ideoloji veya dünya görüşünün cevaz vermesi mümkün değildir.

“Katliamda yaşamını yitiren mağdurların ailelerine, yakınlarına ve ABD toplumuna taziyelerimizi sunuyor, yaralılara acil şifalar diliyoruz.”

Derneğin Amed şubesi de bir açıklama yayınlayarak, “Kitlelerin üzerine rastgele ateş açılmak suretiyle onlarcasının öldürülmesi cinayetini hangi saikle, kimin tarafından, kime karşı ve ne amaçla yapılmış olursa olsun en mutlak biçimde kınıyor ve lanetliyoruz. Dünyanın her bir köşesinde farklı tezahürleriyle hızla yayılmakta olan nefret kültürü, günümüzde gruplar arası ölümcül nefret ve fasit şiddet sarmalının karşısında insanlığı çaresiz bırakmaktadır” denildi.