Türkiye çöpünü en iyi nasıl dönüştürür?

17 Haziran 2016
Buğday Derneği “Türkiye Çöpünü Dönüştürüyor” projesi kapsamında, belediyelerin atık ihtiyaç analizini çıkarmak için bir anket hazırladı. Anketi dolduran belediyeler içinden 21’i, en iyi kompost uygulamalarını yerinde incelemek üzere Avrupa’ya götürülecek. Buğday Derneği “Türkiye Çöpünü Dönüştürüyor” projesi kapsamında, Türkiye’de biyo-bozunur atıktan kompost üretimini yaygınlaştırmayı amaçlıyor. Hedefe ulaşmak için, önce ihtiyacı tanımlamak gerektiğinin farkında. Bu nedenle, belediyelerin […]

Buğday Derneği “Türkiye Çöpünü Dönüştürüyor” projesi kapsamında, belediyelerin atık ihtiyaç analizini çıkarmak için bir anket hazırladı. Anketi dolduran belediyeler içinden 21’i, en iyi kompost uygulamalarını yerinde incelemek üzere Avrupa’ya götürülecek.

Buğday Derneği “Türkiye Çöpünü Dönüştürüyor” projesi kapsamında, Türkiye’de biyo-bozunur atıktan kompost üretimini yaygınlaştırmayı amaçlıyor. Hedefe ulaşmak için, önce ihtiyacı tanımlamak gerektiğinin farkında. Bu nedenle, belediyelerin atık ihtiyaç analizini çıkarmak için bir anket hazırladı. Anketi dolduran belediyelerin içinden 21 tanesi, en iyi kompost uygulamalarını yerinde incelemek üzere Avrupa’ya götürülecek.

kompost1

 

Organik atıklar kentte üretilen evsel atığın yaklaşık %60’ını oluşturuyor

Organik atıklar kentte üretilen evsel atığın yaklaşık %60’ını oluşturuyor. Azot bakımından zengin bu malzeme kıymetli bir girdi olarak değerlendirliip doğanın döngüsüne bir adım daha yaklaşılabilir. Buğday Derneği sitesinde yayınlanan yazıda farklı imkân ve ihtiyaçlara göre çeşitli yöntemleri olan kompostun “küçük”, “hızlı” ve “yavaş” olanından söz ediliyor. Okumak için tıklayınız

Siz de katkı verebilirsiniz

Belediye çalışanıysanız bu anketi doldurarak, sade vatandaş olarak da belediyenizin bu anketi doldurmasını sağlayarak, Türkiye’de kompost hareketini başlatmasına yardımcı olabilirsiniz.

Ankete ulaşmak için tıklayınız

*Türkiye Çöpünü Dönüştürüyor Projesi, TC ve AB tarafından Sivil Toplum Diyaloğu IV Programı kapsamında desteklenmektedir.

 

Kaynak: ab-ilan.com, Buğday Derneği