Veri Okuryazarlığı Eğitimi için başvurular başladı

14 Haziran 2016
Açık Veri ve Veri Gazeteciliği Derneği’nin (AVVG) Açık Veri, Veri Gazeteciliği eğitimlerini kapsayan veri okuryazarlığı çevrim içi eğitimlerine başvurular başladı. 300 kişinin eğitilmesi hedeflenen projeye dernek sitesi üzerinden başvuru yapılabiliyor. Açık Veri ve Veri Okuryazarlığı Eğitimi projesi (Training Open Data and Data Literacy Project) İngiltere Büyükelçiliği İkili İşbirliği Programı’nın finansal desteğiyle Haziran-Eylül 2016 tarihleri arasında […]

Açık Veri ve Veri Gazeteciliği Derneği’nin (AVVG) Açık Veri, Veri Gazeteciliği eğitimlerini kapsayan veri okuryazarlığı çevrim içi eğitimlerine başvurular başladı. 300 kişinin eğitilmesi hedeflenen projeye dernek sitesi üzerinden başvuru yapılabiliyor.

Açık Veri ve Veri Okuryazarlığı Eğitimi projesi (Training Open Data and Data Literacy Project) İngiltere Büyükelçiliği İkili İşbirliği Programı’nın finansal desteğiyle Haziran-Eylül 2016 tarihleri arasında AVVG tarafından yürütülecek. Proje gazetecilerin, sivil toplumcuların ve vatandaşların veri okuryazarlığı bilincini arttırarak veri güdümlü projeler üretmelerini ve daha etkili çalışma yapma kapasitesini güçlendirmeyi hedefliyor. Amaç, Türkiye’de açık veri ve veri gazeteciliği pratiklerini geliştirmek; şeffaflık, hesap verilebilirlik ve bilgi edinme özgürlüğü için veri okuryazarı olmanın önemine vurgu yapmak, açık verinin gerekliliği konusundaki farkındalığı artırmak. Proje kapsamında Türkiye’de ilk defa Açık Veri ve Veri Gazeteciliği üzerine Türkçe çevrim-içi eğitim modülleri hazırlanıyor. Veri Okulu Kampı ve Açık Veri Konferansı gerçekleştirilecek. Projeye açık veri ve veri gazeteciliği konularına ilgisi olan, bu alanda kendini geliştirmek ve veri güdümlü projeler üretmek isteyen sivil toplum temsilcileri, gazeteciler ve vatandaşlar başvuru yapabilecek.

Veri güdümlü projeler üretilecek

10 Temmuz- 10 Ağustos 2016 tarihleri arasında çevrim içi olarak gerçekleştirilecek ve ilk 150 kişinin seçileceği birinci eğitim programı herkese açık. Son başvuru tarihi 1 Temmuz 2016. Sonuçlar başvuru sahiplerinin hesaplarına sistem üzerinden otomatik olarak gönderilecek.

Çevrim içi eğitimler kapsamında haftalık test/ödevler ve forum desteği ile katılımcılar veri güdümlü projeler üretecek. Çevrim-içi eğitimlere katılan 300 kişi arasından seçilecek olan ve eğitimi başarı ile tamamlayan 15 katılımcı, 22-25 Eylül tarihleri arasında Antalya’da yapılacak olan üç günlük Veri Okulu Kampı’na ve bir günlük Açık Veri Konferansı’na katılmaya hak kazanacak. Veri Okulu Kampı’nda katılımcıların ürettiği veri güdümlü projeler Ulusal Açık Veri Konferansında katılımcılarla paylaşılacak.

Açık Veri ve Veri Gazeteciliği hakkında

Aralık 2015 yılında  Ankara’da 7 yönetim kurulu üyesi ile kuruldu. 7 Mayıs 2016’da birinci Olağan Genel Kurul toplantısını yaptı. Britanya merkezli Open Knowledge Foundation’a bağlı School of Data ile memorandum imzalayarak 20 Mayıs 2016’da School of Data Turkey (SoDTurkey) olarak  resmi  üye oldu. Açık Veri ve Veri Gazeteciliği Derneği, Veri Okuryazarlığı’nı artırmak ve veri becerileri kazanımlarını yaygınlaştırmak için kuruldu. Bu amaç kapsamında Veri Okuryazarlığı (VO), Veri Gazeteciliği (VG), Açık Veri (AV), Açık Devlet (AD) konularıyla ilgili çalışmaları geliştirmeyi hedefliyor. 7 Mayıs itibari ile 37 üyesi olan derneğe internet sitesi üzerinden üye alımı devam ediyor.

*Sorular için schoolofdataturkey@gmail.com adresine “Veri Okuryazarlığı 2016” konu başlığı ile e-posta atabilir ya da +90 (0312) 911 3073 no’lu telefon numarasından “Ecem Boğatemur ve Tuğçe Yılmaz’a ulaşılabilir.

Başvurular için tıklayınız

 

Kaynak: ab-ilan.com