Türkiye – Ermenistan Seyahat Fonu

14 Haziran 2016
İki komşu ülke halkları arasında doğrudan temasların artırılmasını ve her alanda işbirliklerinin teşvik edilmesi amacıyla Hrant Dink Vakfı’nın Avrupa Birliği desteğiyle hayata geçirdiği Türkiye-Ermenistan Seyahat Fonu, Türkiye ve Ermenistan’dan en az 180 kişinin komşu ülkedeki faaliyet ve araştırmalarını, gidiş-dönüş seyahat masraflarını karşılayarak destekleyecek. Seyahat Fonu, her iki ülkedeki gençler, üniversite öğrencileri, üniversite kulüpleri, sivil toplum […]

İki komşu ülke halkları arasında doğrudan temasların artırılmasını ve her alanda işbirliklerinin teşvik edilmesi amacıyla Hrant Dink Vakfı’nın Avrupa Birliği desteğiyle hayata geçirdiği Türkiye-Ermenistan Seyahat Fonu, Türkiye ve Ermenistan’dan en az 180 kişinin komşu ülkedeki faaliyet ve araştırmalarını, gidiş-dönüş seyahat masraflarını karşılayarak destekleyecek.

Seyahat Fonu, her iki ülkedeki gençler, üniversite öğrencileri, üniversite kulüpleri, sivil toplum kuruluşları, meslek örgütleri, lise öğrencileri ve öğretmenleri, akademisyen ve araştırmacılar, gazeteciler, doktorlar, avukatlar, yazarlar, yayıncılar, sanatçılar, spor kulüpleri, sporcular, iş dünyası ve yerel yönetimlerin komşu ülkeye belirli amaçlarla yapacakları seyahatlere destek vermeyi amaçlayan bir fon havuzu olarak kurgulandı.

Vakıf, Seyahat Fonu ile Ermenistan ve Türkiye’den sivil toplum, gençlik ve gönüllülük, insan hakları ve demokrasi, eğitim, çevre, tarih, kültür-sanat, kalkınma, spor, toplumsal cinsiyet, tıp, hukuk, bölgesel işbirliği ve Avrupa entegrasyonu gibi çeşitli temalar çevresinde gerçekleştirilecek işbirliklerine katkı sunmayı amaçlıyor.

fon2

deneyimleri Sınırları Aşıyoruz internet sitesinden paylaşılıyor

Hrant Dink Vakfı, Avrupa Birliği desteğille, Nisan 2014 – Mayıs 2015 arasında, Türkiye ve Ermenistan’ın farklı şehirlerinden 210 kişinin komşu ülkeye ziyaretlerini karşılamıştı. Temmuz-Eylül 2015 arasında ise Ankara ve Yerevan’daki İngiltere Büyükelçiliklerinin ortak desteğiyle 26 kişi Seyahat Fonu’ndan yararlandı. Seyahat Fonu yaralanıcılarının, komşu ülkeye yaptıkları ziyaretler sonrası izlenim ve deneyimleri Sınırları Aşıyoruz internet sitesi üzerinden paylaşılmaya devam ediyor.

fon1

Desteklenecek Seyahat Tarihi Aralıkları

10 Temmuz – 30 Eylül 2016

15 Eylül – 31 Aralık 2016

15 Aralık 2016 – 31 Mart 2017

15 Mart – 15 Temmuz 2017

Seyahat Fonu başvuruları, Türkiye ve Ermenistan’dan altı üyenin görev yapacağı bağımsız bir Seçici Kurul tarafından değerlendirilecek ve seçim sonuçları Sınırları Aşıyoruz internet sitesi üzerinden duyurulacak.

Türkiye-Ermenistan Seyahat Fonu Seçici Kurul Üyeleri

Anahit Minassian

Dikran Altun

Feray Salman

Gayane Mkrtchyan

Gülesin Nemutlu

Nelli Minasyan

Türkiye-Ermenistan Seyahat Fonu Yönetmeliği’ni okumak için tıklayınız

Başvurunu Formu’nu doldurmak için tıklayınız

 

Kaynak: STGM