İmroz/Gökçeada-Karşı Bellek’ Sergisi bellek yolculuğuna çağırıyor

09 Haziran 2016
Yunanistan’ın İstanbul Başkonsolosluğu’nun ev sahipliğinde, Türk-Yunan Defne-Dafni Derneği’nin gerçekleştirdiği “İmroz/Gökçeada – Karşı Bellek’’ isimli fotoğraf ve belge sergisi bugün saat 18.00’de İstanbul İstiklal Caddesi’ndeki Sismanogleon  Megaron’da açılıyor. İmroz/Gökçeada-Samotraki (Semadirek)  adaları arasında düzenlenen Dostluk  Festivali dia gösterisi ve  panel kaydı da bu serginin kapsamında. 24 Haziran’a kadar gezilebilecek ve küratörlüğünü Doç.Dr. Bengisu Bayrak’ın yaptığı sergiye Celal […]

Yunanistan’ın İstanbul Başkonsolosluğu’nun ev sahipliğinde, Türk-Yunan Defne-Dafni Derneği’nin gerçekleştirdiği “İmroz/Gökçeada – Karşı Bellek’’ isimli fotoğraf ve belge sergisi bugün saat 18.00’de İstanbul İstiklal Caddesi’ndeki Sismanogleon  Megaron’da açılıyor.

İmroz/Gökçeada-Samotraki (Semadirek)  adaları arasında düzenlenen Dostluk  Festivali dia gösterisi ve  panel kaydı da bu serginin kapsamında.

24 Haziran’a kadar gezilebilecek ve küratörlüğünü Doç.Dr. Bengisu Bayrak’ın yaptığı sergiye Celal Başlangıç, Stelios Berberis, Semra Canbulat , Kostas Hristoforidis, Katina Karanikola, İzzet Keribar, Onur Özer, Nilüfer Tarıkahya, Lakis Vingas katkı sundu.

Basın bülteninde sergi hakkında şu bilgiler yer alıyor:

“Bu sergi eskisiyle yenisiyle; kalanıyla gideniyle; yeni gelen geri döneniyle; siyah-beyaz ve renkli fotoğraf altlarında yer alan küçük anlatımlarla bir ‘bellek yolculuğuna’ çıkarıyor izleyenleri. Yaşanmışlıklar, yarım kalanlar, bilinmeyenler, bilindiği halde pek anlatılmayanlarla bir belge niteliğinde.

“Yortuları, düğünleri, vaftizleri… Tekrar  açılan okullarıyla yeniden doğuşa el verenlerin çabaları, mavi bayraklı plajları,  gastronomik zenginlikleri, özgün mimari dokusu ve coğrafi özellikleriyle eşsiz bir yaşam ve turizm beldesi olan İmroz/Gökçeada’nın  lezzetlerine tanık olacaksınız bu sergide.”

 

Kaynak: bianet