2017 İlk Fırsat Programı STK başvuruları başladı

09 Haziran 2016
Esas Sosyal’in “Gençlik ve İstihdam” programı  “İlk Fırsat”ın ikinci yılı olan 2017 döneminde işbirliği yapılacak olan STK başvuruları başladı. Programa katılmak isteyen dernek ve vakıflar, 15 Temmuz’a kadar www.ilkfirsat.org web sitesindeki online formu doldurarak ön değerlendirme sürecine katılabilecek. İlk yılında dokuz STK’nın desteğiyle 15 gencin kariyerlerine ilk adımı atmalarını sağlayan İlk Fırsat’ın 2017 dönemi için […]

Esas Sosyal’in “Gençlik ve İstihdam” programı  “İlk Fırsat”ın ikinci yılı olan 2017 döneminde işbirliği yapılacak olan STK başvuruları başladı.

Programa katılmak isteyen dernek ve vakıflar, 15 Temmuz’a kadar www.ilkfirsat.org web sitesindeki online formu doldurarak ön değerlendirme sürecine katılabilecek.

İlk yılında dokuz STK’nın desteğiyle 15 gencin kariyerlerine ilk adımı atmalarını sağlayan İlk Fırsat’ın 2017 dönemi için başvuru süreci 15 Temmuz’a kadar sürecek.

Toplumun geleceğine yapılacak en büyük yatırımın gençlerin geleceğine yapılan yatırım olduğuna inanan Esas Sosyal’in, bu programla amacı gençleri ve STK’ları bir araya getirerek gençlere fırsat vermek. Nitelikli insan kaynağına ihtiyaç duyan ve üniversiteden yeni mezun gençlere iş olanağı vermek isteyen, kriterleri karşılan tüm dernek ve vakıflar İlk Fırsat 2017 dönemi için 15 Temmuz 2016 tarihine kadar başvuruda bulunabilir.

ilkfirs

Bir aylık değerlendirme süresi sonunda, 15 Ağustos 2016’da programa kabul edilen STK’lar belirlenmiş olacak. İlk Fırsat 2017 dönemi, STK’ların belli olmasının ardından sonbaharda yeni dönem katılımcı adaylarının belirlenmesi ve detaylı bir değerlendirme ve seçme maratonuyla devam edecek. 2017 dönemi katılımcıları yılsonunda belirlenerek başvurmuş oldukları STK’lara işbaşı yapacaklar. İlk Fırsatın ikinci döneminde daha fazla STK ile işbirliği yaparak 30 yeni genç katılımcıya kadar destek vermek hedefleniyor.

Katılımcılar İŞKUR İşbaşı Eğitim Programı kapsamında İŞKUR teşviklerinden yararlanacaklar. Bunun dışındaki maaş ve eğitim maliyetleri ise Esas Sosyal tarafından karşılanacak.

Başvuru formu için tıklayınız

başvuracak STK’larda aranan kriterler

  • TC yasalarına göre, başvuru tarihinden en az üç yıl önce kurulmuş dernek ya da vakıflar,
  • Toplum yararına çalışmalar yürüten kurumlar (Çevre, sağlık, eğitim, kültür-sanat, çocuklar, engelliler, gençler, insani yardım ve kadınlar ile ilgili alanlarda çalışanlara öncelik verilecektir.)
  • En az 7 tam zamanlı çalışanı olan kurumlar,
  • Son iki yılda yıllık en az 750.000 TL bütçesi olan kurumlar,
  • Talep ettikleri pozisyon için net bir iş tanımı sunan kurumlar,
  • Katılımcı gençlere işbaşı deneyimi ve kişisel gelişim olanağı sunacak kurumlar.

 

Kaynak: ab-ilan.com