Günlerdir haber alınamayan Hurşit Külter için imza kampanyası

06 Haziran 2016
Günlerdir kendisinden haber alınamayan DBP Şırnak İl Yöneticisi Hurşit Külter için change.org’da bir imza kampanyası açılırken, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne de başvuruda bulunuldu. İHD, 27 Mayıs’tan bu yana kendisinden haber alınamayan Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Şırnak İl Yöneticisi Hurşit Külter için Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne başvurdu. Külter için change.org’da açılan imza kampanyasında ise şöyle denildi: […]

Günlerdir kendisinden haber alınamayan DBP Şırnak İl Yöneticisi Hurşit Külter için change.org’da bir imza kampanyası açılırken, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne de başvuruda bulunuldu.

İHD, 27 Mayıs’tan bu yana kendisinden haber alınamayan Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Şırnak İl Yöneticisi Hurşit Külter için Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne başvurdu. Külter için change.org’da açılan imza kampanyasında ise şöyle denildi:

“İçişleri Bakanlığı’na… Özel Harekatçılara ait BOF @ Twet_Guneydogu adlı sosyal medya hesabından fotoğrafı paylaşılan ve ellerinde olduğu bilgisi duyurulan Hurşit Külter 27 Mayıs 2016 tarihinden bu yana nerede?

“Şırnak Valiliği ve Emniyet Müdürlüğü’nün yaptığı ‘böyle bir gözaltı yoktur’ açıklaması ile çelişen özel harekatın bu palaşımı Hurşit Külter’in yaşam hakkının ihlal edildiği ve yargısız infaz edileceğine dair kamuoyunda endişe ve şüpheye sebep olmaktadır. İçişleri Bakanlığı, 1980’li ve 1990’lı yıllarda yaşanan yargısız infazların ve katliamların yenilerinin yaşanmaması ve bu anlayışın meşrulaşmaması için, Hurşit Külter’in nerede olduğunu derhal açıklamalıdır.

“Sosyal hukuk devleti ilkesi gereği vatandaşının yaşam hakkını güvence altına almak devletin görevidir.

“İçişleri Bakanlığı’nın kamuoyunda endişeye ve şüpheye yer vermeyecek şekilde açıklama yaparak konuyu aydınlatmasını bekliyor ve soruyoruz: Hurşit Külter nerede?”

Kampanya için tıklayınız