‘Genç kadınlar neden kod yazamaz?’

31 Mayıs 2016
Teknoloji gibi erkek egemen bir alanda, cinsiyetler arasındaki uçurumu azaltmak için çalışmalar yürüten kuruluş ‘Girls Who Code’ yeni bir video serisi yayınlayarak sektördeki bu sorunu alaycı bir dille eleştirdi. Videolar, kadınların iyi bir kod yazıcısı olamayacaklarını iddia eden insanların önyargılarına odaklanıyor: göğüsler, güzellik, adet döngüsü… Videolarda, bu bakış açısını küçümseyen genç kadınlar şöyle yorumlar yapıyor: […]

Teknoloji gibi erkek egemen bir alanda, cinsiyetler arasındaki uçurumu azaltmak için çalışmalar yürüten kuruluş ‘Girls Who Code’ yeni bir video serisi yayınlayarak sektördeki bu sorunu alaycı bir dille eleştirdi.

Videolar, kadınların iyi bir kod yazıcısı olamayacaklarını iddia eden insanların önyargılarına odaklanıyor: göğüsler, güzellik, adet döngüsü… Videolarda, bu bakış açısını küçümseyen genç kadınlar şöyle yorumlar yapıyor:

“Ben kod yazamam çünkü rimel sürdüğüm uzun kirpiklerim ekranı görmeme engel oluyor.”

“Göğüslerim var ve bu yüzden kod yazamam.”

“Adet dönemlerinizdeyseniz ve ruh haliniz sürekli değişiyorsa bu kod yazmanıza engeldir.”

Girls Who Code isimli kuruluşun kurucusu ve CEO’su Reshma Saujani ise “genç kadınların kod yazmaları gerektiğini gösteren pek çok ilham verici video var ancak biz daha farklı bir şey denemek istedik. Bu yüzden bu çalışmamızın, konuşulması gereken bu konuyu gündeme getirmesini ve genç kadınlara bu durumun böyle olmadığını anlatmasını istiyoruz” diyor.

ABD’de yapılan araştırmaya göre, ortaokul dönemlerinde genç kızların %74’ü bilim, teknoloji, mühendislik ve matematiğe ilgi gösteriyor. Fakat üniversite seçimi zamanı geldiğinde bu lise öğrencisi genç kadınların yalnızca %0.4’ü bilgisayar mühendisliğini tercih ediyor.

‘sektördeki algı bu’

Girls Who Code eğitimlerinden mezun olan öğrencilerden Margot Richaud ise bu durumu şöyle açıklıyor: “Bu videolar izleyenlere biraz absürd gelmiş olabilir ancak sektördeki algı ne yazık ki bu yönde. Lisedeyken, kod yazmanın bana göre bir iş olmadığını söyleyen sınıf arkadaşlarım ve öğretmenlerim oldu. Videodaki yorumlar aslında her gün karşılaştığımız önyargıları yansıtıyor. Pek çok arkadaşım bu tür yorumlar nedeniyle kariyerlerini bilgisayar bilimleri üzerinde ilerletmekten çekindi.”

 

Kaynak: stuff.com