Türkiye’de 3 milyon obezin 1,8 milyonu çocuk

30 Mayıs 2016
Türk Böbrek Vakfı (TBV) Başkanı Timur Erk, çocukluk çağı obezitesinin böbrek yetmezliğine sebep olduğunu belirtirken, “Türkiye, çocuk obezitesinin tehdidi altında. Çocukluk çağı obezitesi böbrek yetmezliğine neden oluyor” dedi. TBV Başkanı Timur Erk, obezitenin sağlığı bozan anormal veya aşırı yağ birikimi olarak tanımlandığını söyledi. Erk, Türkiye’de nüfusun yüzde 20’sinde obezite sorunu olduğunu, bu sınırı geçen yaklaşık […]

Türk Böbrek Vakfı (TBV) Başkanı Timur Erk, çocukluk çağı obezitesinin böbrek yetmezliğine sebep olduğunu belirtirken, “Türkiye, çocuk obezitesinin tehdidi altında. Çocukluk çağı obezitesi böbrek yetmezliğine neden oluyor” dedi.

TBV Başkanı Timur Erk, obezitenin sağlığı bozan anormal veya aşırı yağ birikimi olarak tanımlandığını söyledi. Erk, Türkiye’de nüfusun yüzde 20’sinde obezite sorunu olduğunu, bu sınırı geçen yaklaşık 3 milyon kişi bulunduğunu belirterek şöyle konuştu:

“Erkeklerde obez nüfus oranı yüzde 20’yken, kadılarda bu oranın yüzde 41’e çıktığı görülüyor. Yapılan hesaplamalar, ülke nüfusumuzun yüzde 16,5’ini oluşturan 18 yaş altı gençlerin 1,8 milyonunun obez olduğunu gösteriyor. Diğer bir söylemle 3 milyon obezin 1,8 milyonu çocuk ve 18 yaş altı. Bu, mutlaka mücadele edilmesi gereken bir konu.”

İlgili tüm stk’lar kampanyaya davetli

Erk, vakfın Sağlık Bakanlığı ile birlikte günlük şeker tüketiminin 150 gramdan 120 gram seviyesine düşürülebilmesi için aynı tuz tüketiminin azaltılmasına yönelik yapıldığı gibi şeker tüketiminin de azaltılmasına yönelik kampanyaya ilgili tüm STK’ları davet ettiklerini belirtti.

TBV’nın topum sağlığı adına başarılı birçok projeyi hayata geçirdiğini belirten Timur Erk, geçtiğimiz yıllarda aşırı tuz tüketimine yönelik ilgili bakanlıklarca işbirliği yapılarak yürütülen çalışmalara bir yenisini daha eklemek istediklerini belirtti. Erk, tüm dünyada birçok araştırmaya konu olan ve araştırmacılar tarafından ‘Obezite Salgını’ olarak nitelendirilen aşırı şişmanlığın, yetişkinlerde olduğu gibi çocuk nüfusunda da en önemli nedenlerinden birinin aşırı şeker tüketimi olduğunu vurguladı.

Timur Erk, Başkanı olduğu TBV’nin kronik böbrek hastalığı ile mücadele için daha önce aşırı tuz ve şeker tüketimi ile erişkin obezitesi konularında kampanyalar düzenleyip, toplumu bilinçlendirme çalışmaları yaptıklarını hatırlattı. Erk, rotayı bu kez çocuk sağlığına çevirdiklerini belirtirken, Sağlık Bakanlığı ile bir eylem planı hazırlığında olduklarını kaydetti. Erk, 18 gramdan 15 grama düşen günlük tuz tüketiminde olduğu gibi günlük şeker tüketiminin de azaltılması çalışmalarına başladıklarını belirtti.

Kaynak: DHA