Söyleşi: Din ve Seküler Ahlak

13 Mayıs 2016
Boğaziçi Gösteri Sanatları Topluluğu (BGST) Yayınları ve İstanbul ODTÜ Mezunlar Derneği ‘‘Bertrand Russell, Din ve Seküler Ahlak’’ başlıklı bir söyleşi düzenliyor. Prof. Haldun Gülalp ve Prof. Ali Kerem Saysel’in konuşmacı olarak katılacakları etkinlik 14 Mayıs Cumartesi günü saat 15.00’da İstanbul ODTÜ Mezunlar Derneği’nde gerçekleşecek. Söyleşinin çıkış noktası şöyle açıklandı:Z “Ülkemizde uzunca bir süredir şu eşitliğin […]

Boğaziçi Gösteri Sanatları Topluluğu (BGST) Yayınları ve İstanbul ODTÜ Mezunlar Derneği ‘‘Bertrand Russell, Din ve Seküler Ahlak’’ başlıklı bir söyleşi düzenliyor.

Prof. Haldun Gülalp ve Prof. Ali Kerem Saysel’in konuşmacı olarak katılacakları etkinlik 14 Mayıs Cumartesi günü saat 15.00’da İstanbul ODTÜ Mezunlar Derneği’nde gerçekleşecek.

russell_sempozyum_odtu

Söyleşinin çıkış noktası şöyle açıklandı:Z “Ülkemizde uzunca bir süredir şu eşitliğin kurulmaya çalışıldığını gözlemliyoruz: ‘Ahlaklı olmak için dindar olmak gerekir.’ Kuşkusuz din, ahlak için güçlü bir referans kaynağıdır. Öte yandan insanlığın yüzyıllardır geliştirdiği seküler bir yaşam birikimi ve seküler referanslara dayalı bir ahlak oluşturma çabası var. Seküler ahlak, insanın ‘insan’ olmaktan kaynaklanan değerlerine, karşılıklı hoşgörü, dayanışma ve özveri gibi ilkelere vurgu yapar. Günümüzde ‘iktidar tutkusu’ dinsel değerleri hızla erozyona uğratıyor; bu noktada insanların vicdanlarına seslenen seküler bir ahlak yeni bir çıkış sağlayabilir mi? Bu tartışma için Bertrand Russell iyi bir hareket noktası oluşturuyor.”

Söyleşi, Ali Kerem Saysel’in Russell’ın Neye İnanıyorum kitabı üzerine, Haldun Gülalp’in Türkiye’de laiklik tartışmaları bağlamında yapacakları konuşmalarla bu tartışmaya katkı sunmayı hedefliyor.

Ayrıntılı bilgi için tıklayınız