Kuzey Ormanları Savunması: ‘Nefesimiz kesiliyor’

10 Mayıs 2016
Kuzey Ormanları Savunması, İstanbul’un nefes alınacak birkaç yerinden biri olan Fatih Ormanı’nın, taş ocakları ve hafriyat sahalarının kıskacında olduğunu bildirdi: “Havadan çekilen fotoğraflar Fatih Ormanı’nda ağaçların kesildiğini ve günden güne eridiğini gözler önüne seriyor.” İstanbul’un kent merkezindeki son ormanlarından biri olan Maslak’taki Fatih Ormanı günden güne yok oluyor. Havadan görüntülenen Fatih Ormanı, taş ocakları, hafriyat […]

Kuzey Ormanları Savunması, İstanbul’un nefes alınacak birkaç yerinden biri olan Fatih Ormanı’nın, taş ocakları ve hafriyat sahalarının kıskacında olduğunu bildirdi: “Havadan çekilen fotoğraflar Fatih Ormanı’nda ağaçların kesildiğini ve günden güne eridiğini gözler önüne seriyor.”

İstanbul’un kent merkezindeki son ormanlarından biri olan Maslak’taki Fatih Ormanı günden güne yok oluyor. Havadan görüntülenen Fatih Ormanı, taş ocakları, hafriyat kamyonları, beton santralleriyle çevrili. Çok sayıda şirket binasının yer aldığı Cendere Vadisi’nde, kamyonların yüklerini boşalttığı alan adeta yapay bir tepe haline dönüşmüş durumda. Hafriyat tepesinin hemen yanında yer alan ve TT Arena ve Maslak’ı gören bir yamaçtaki ormanın bir kısmı kesildi. Yerdeki izlerden iş makinaları ve testerelerle kesildiği anlaşılan ağaçlar, artık çıplak kalan arazide istifleniyor. Toprağın yeni örtüsü ise ağaçlardan arda kalan yapraklar ve kozalaklar.

Yetkili: ‘orman yeniden kazandırılacak’

Bahsi geçen alanlarda faaliyet göstereceği öğrenilen Danış Agrega Üretim ve Pazarlama Sanayi ve Ticaret AŞ, yapılan tüm çalışmaların ilgili Bakanlıkların ve Orman Bölge Müdürlüğü’nün izni doğrultusunda ve ruhsatlı olarak yürütüldüğünü açıkladı. Şirket adına açıklama yapan bir yetkili, 2032 yılına kadar ruhsat aldıklarını belirterek, çalışmaların tamamlanmasının ardından yasada yer aldığı üzere, üzerinin ağaçlandırılarak ormana yeniden kazandırılacağını belirtti.

Cendere Vadisi’ne bakan bir yamaçta bulunan Ayazağa mezarlık alanının da orman arazisi kullanılarak genişletilmesine karar verildi. Sarıyer’deki mevcut mezarlık alanlarının dolması nedeniyle, mezarlık ihtiyacını karşılamak üzere, mevcut Ayazağa mezarlık alanı bitişiğinde yer alan 160 bin metrekarelik orman alanının da mezarlığa dönüştürülmesine 15 Aralık 2015 tarihinde İstanbul Büyükşehir Belediyesi Meclisi’nde karar verildi.

Kaynak: kuzeyormanlari.org