9. Ege Belgesel Film Günleri

06 Mayıs 2016
10-15 Mayıs 2016’da yapılacak olan 9. Ege Belgesel Film Günleri, hem Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi Konferans Salonu’nda, hem de İzmir Sanat’ta katılımları bekliyor. Film Günleri, ‘yasakların yaşamanın önüne geçtiği bir dönemde neden nefes aldığımıza ve almamız gerektiğine, anılarımıza, vicdanlarımıza, göremediklerimize, dokunamadıklarımıza, fark etmemiz gerekenlere ulaştıracak belgesellerle buluşmayı’ amaçlıyor. Başladığı yıldan beri dünyadan ve yerel olarak […]

10-15 Mayıs 2016’da yapılacak olan 9. Ege Belgesel Film Günleri, hem Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi Konferans Salonu’nda, hem de İzmir Sanat’ta katılımları bekliyor. Film Günleri, ‘yasakların yaşamanın önüne geçtiği bir dönemde neden nefes aldığımıza ve almamız gerektiğine, anılarımıza, vicdanlarımıza, göremediklerimize, dokunamadıklarımıza, fark etmemiz gerekenlere ulaştıracak belgesellerle buluşmayı’ amaçlıyor.

Başladığı yıldan beri dünyadan ve yerel olarak seçilen belgesellerin gösteriminin yapıldığı belgesel film günlerinde bu yıl, Okyanus insanlarının çarpıcı geçmişleri ve yaşantılarını anlatan El Boton De Nacar/Sedef Düğme, bir basketbol takımı üzerinden Bağlar, Ermeni soykırımının 100. yılında hazırlanan ve iki figürün etrafında şekillenerek geleneksel belgesellerin dışında olan yapısıyla dramatik bir şok yaratan Bloed Broeders / Kan Kardeşler, Endonezya’daki şiddet dolu günleri ele alan The Act of Killing / Öldürme Eylemi’nin devamı niteliğinde olan Look Of Silence/Sessizliğin Bakışı gibi birçok değerli belgesel yer alıyor.

Film Günleri davet metninde şöyle deniyor: “Yasakların arttığı bu dönemde belgesellere dört elle sarılıyoruz. Şiddet ortamının ve yasakların sıradanlaşmasına karşı belgesellerimizle direniyoruz. Üniversitede yasakların üzerinden 1 yıl geçti. Yeni yasaklar ilan edildi, öğrencilerin rutinlerinde karşılaştıkları yasaklar normalleştirildi, erkek öğrencilerin kampüs alanında bulunabileceği giriş-çıkış sürelerine kadar kısıtlama getirildi, hangi öğrencinin hangi etkinliğe girip giremeyeceğine karar vermek istendi. Tüm bu getirilen yasaklar için geçen sene söylediğimizi yine söylüyoruz üniversite tüm bu etkinliklerin ve katılımların varlığıyla bir eğitim ortamıdır ve bir üniversitenin devamlılığı ancak bu alanların özgürlüğüyle sağlanabilir.”

Ayrıntılı bilgi için tıklayınız