Kaş Havaalanı TBMM gündeminde

05 Mayıs 2016
CHP Antalya Milletvekili Dr. Niyazi Nefi Kara, Antalya’nın Kaş ilçesine yapılacağı iddia edilen havaalanını Başbakan’a sordu. Köylüler bu plana karşı çıkarken, sosyal medyada da ‘Kaş’a havaalanı istemiyoruz’ kampanyalar yürütülüyor. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’nın Antalya’nın Kaş ilçesine bir havaalanı yapma projesi olup olmadığını soran Kara, yapılacağı iddia edilen havaalanının tam olarak nereye yapılacağını ve bunun […]

CHP Antalya Milletvekili Dr. Niyazi Nefi Kara, Antalya’nın Kaş ilçesine yapılacağı iddia edilen havaalanını Başbakan’a sordu. Köylüler bu plana karşı çıkarken, sosyal medyada da ‘Kaş’a havaalanı istemiyoruz’ kampanyalar yürütülüyor.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’nın Antalya’nın Kaş ilçesine bir havaalanı yapma projesi olup olmadığını soran Kara, yapılacağı iddia edilen havaalanının tam olarak nereye yapılacağını ve bunun için ne kadar alanın kamulaştırılmasının planlandığı sorularını da Başbakana yöneltti.

Yapılacak havaalanı inşasında çevreye verilecek zararların araştırılıp araştırılmadığını, bunun için bilimsel bir kurulun kurulmasının düşünülüp düşünülmediği sorularını yönelten CHP’li vekil, havaalanının yapılacağı alanın SİT alanı olduğu iddialarına da yanıt istedi.

Kaş’a yapılacağı iddia edilen havaalanının Sivil Toplum Kuruluşları ve halk tarafından tepki ile karşılandığını hatırlatan Kara, siyasi mercilerin de resmi bir açıklama yapmaktan kaçındığını gözlemlediklerini ve siyasi iktidarın bir oldu bittisi ile karşı karşıya kalmaktan endişe duyduklarını ifade etti.

kas2

Kaş sakinleri projeye karşı

Magma Dergisi’nde yer alan habere göre Antalya’nın batısında yapılması planlanan 3. havaalanıyla ilgili Kaş’ın Çukurbağ mahallesinde yapılan incelemeler köylüyü ayağa kaldırmıştı. Pınarbaşı ve Çukurbağ köyleri arasındaki bölgede yaklaşık 6 bin 400 dönümlük bir alanda yapılacağı öne sürülen havaalanı projesine karşı toplantı yapan köylüler, girişime karşı çıkıyor. Pınarbaşı eski Muhtarı Yusuf Acar “Havaalanı olursa köyümüzü buradan kaldırırlar, bizim gidecek başka yerimiz yok” derken, Kaş- Kalkan-Patara Otelciler Birliği Sözcüsü turizmci Aslan Çöl, bölgede yapılacak havaalanının kitle turizmini getireceğini belirterek, “Kitle turizmi gelirse aile işletmeleri ve Kaş biter.” diye konuştu.

Antalya’nın batısında yapılacağı açıklanan kentin üçüncü havaalanı, bir yıldır tartışmaların odağında. AKP’li milletvekilleri ve yerel siyasetçilerin seçim vaatleri arasında olan ve adının “Caretta Caretta Havaalanı” olacağı belirtilen havaalanı projesiyle ilgili Demre ve Kaş ilçeleri arasında bir kaç alternatif yer üzerinde duruluyordu.

Yapılan incelemelerin ardından, Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) yetkilileri, teknik konuların yanında tarihi doku, çevre, ormanlar ve tarım alanları dikkate alınarak Demre-Kaş arasında bir yer belirlendiğini açıklamıştı.