Ölen mülteci çocuklar anısına renkli kayıklar

20 Nisan 2016
Aydın’ın Didim İlçesi’nde, ‘Suya düşen düşler’ projesi kapsamında Ege Denizi’nde yaşamını yitiren mülteci çocuklar anısına denize renkli kağıt kayıklar bırakıldı. Ege Denizi üzerinden Yunanistan adalarına ulaşmaya çalışırken, hayatlarını kaybeden mülteci çocuklar için Didim’de bir etkinlik düzenlendi. Hacettepe Üniversitesi Yüksek Lisans öğrencisi ve 20 yıldır ressamlık yapan Asiye Sarıoğlu’nun ‘Suya düşen düşler’ projesi kapsamında, denize renkli […]

Aydın’ın Didim İlçesi’nde, ‘Suya düşen düşler’ projesi kapsamında Ege Denizi’nde yaşamını yitiren mülteci çocuklar anısına denize renkli kağıt kayıklar bırakıldı.

Ege Denizi üzerinden Yunanistan adalarına ulaşmaya çalışırken, hayatlarını kaybeden mülteci çocuklar için Didim’de bir etkinlik düzenlendi.

Hacettepe Üniversitesi Yüksek Lisans öğrencisi ve 20 yıldır ressamlık yapan Asiye Sarıoğlu’nun ‘Suya düşen düşler’ projesi kapsamında, denize renkli kayıklar bırakıldı.

Didim Belediyesi eski başkanı Mehmet Soysalan ve sivil toplum örgütü temsilcilerinin de katıldığı etkinlikte suya bırakılan yüzlerce kağıt kayık, umut yolculukları yarım kalan göçmen çocukların anısına denizde ilginç bir görüntü oluşturdu.

kayik2

Asiye Sarıoğlu, “Ölen çocuklar için gazetelerden topladığım bilgilerden 173 çocuk rakamına ulaştım ama bu net değil. Onlar için kağıttan kayık yaptım. Onların denize çıktığı saatte, onların olduğu yerden bu duyguyu daha derinden hissetmek için bu kayıkları suya bıraktık” dedi. Didim’de kendisine yardımcı olan arkadaşları ve öğrencilerin yardımıyla projeyi gerçekleştirdiğini ifade eden Sarıoğlu, “Çocuklar ölümü hak etmiyor. Dünyada savaşlar olmasın ve çocuklar ölmesin. Barış olsun ve çocuklar doyasıya oynasın” diye konuştu.

Projeye destek veren Didimli Haydar Pınarbaşı ise “Umarız bundan sonra çocuk ölümleri yaşanmaz, bu proje insanlığa olan duyarsızlığa yönelik bir tepkinin oluşmasına neden olur” dedi.

DHA