Türkler ve Ermeniler’in 800 yıllık ortak yaşam kültürü bu sergide

07 Nisan 2016
Dünyanın en geniş Osmanlı kartpostal arşivinin sahibi Orlando Carlo Calumeno’nun koleksiyonuna ait, Anadolu’da ve İstanbul’da yaşamış Ermeni ve Türk halklarının yaşamlarına şahitlik eden kartpostal sergisi açıldı. 29 Nisan’a kadar MSGSÜ Tophane-i Amire Kültür ve Sanat Merkezi’nde gezilebilecek “Nar Niyetiyle: Unutmanın Değil, Hatırlamanın Zamanı” adlı sergi Türkler ve Ermeniler sekiz yüz yıllık ortak yaşam kültürünün izini […]

Dünyanın en geniş Osmanlı kartpostal arşivinin sahibi Orlando Carlo Calumeno’nun koleksiyonuna ait, Anadolu’da ve İstanbul’da yaşamış Ermeni ve Türk halklarının yaşamlarına şahitlik eden kartpostal sergisi açıldı. 29 Nisan’a kadar MSGSÜ Tophane-i Amire Kültür ve Sanat Merkezi’nde gezilebilecek “Nar Niyetiyle: Unutmanın Değil, Hatırlamanın Zamanı” adlı sergi Türkler ve Ermeniler sekiz yüz yıllık ortak yaşam kültürünün izini sürüyor.

nar1

Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı desteğiyle açılan ve küratörlüğünü mimar Güzin Erkan’ın yaptığı sergi, Calumeno koleksiyonundan 1895-1914 yılları arasında üretilmiş 4000 adet kartpostal arasından yapılan özel bir seçkiden oluşuyor. Ermeni mahalleleri, kilise, manastır, okul, yetimhane ve hastanelerin resmedildiği, Ermeni editör veya fotoğrafçılar tarafından hazırlanmış kartpostallar silinmeye yüz tutan birçok anıyı canlandırıyor.

narbalikesir

Sergi dün Ara Dinkjian ve İstanbul Devlet Türk Müziği Topluluğu’nun konserleriyle açıldı. Calumeno, Osmanlı dönemine ait kartpostallar, günlük eşyalar, halılar, gümüşler, ve tabloları içeren  “Orlando Carlo Calumeno Koleksiyonu ve Arşivleri”nin de kurucusu.

MSGSÜ Tophane-i Amire KSM | Beş Kubbe Salonu

Boğazkesen Caddesi, Defterdar Yokuşu No:2 Tophane, Beyoğlu-İstanbul

+90 212 293 46 48 | Saatler: Salı – Pazar / 10:00 – 19:00

Ayrıntılı bilgi için tıklayınız