Sığınmacıların iadesi başladı: Suyun iki yakasında da STK’lardan itiraz!

04 Nisan 2016
AB ile Türkiye anlaşması gereğince, Türkiye’den Yunan adalarına 20 Mart sonrasında geçen sığınmacıların Türkiye’ye iadesi bugün başladı. İlk gemiyle gelen İran, Irak ve Afganistan uyruklu 72 kişinin, İl Göç İdaresi’nin geçici merkezindeki resmi prosüdürleri tamamlandı. Ardından iki gemi daha geldi. Mülteciler, hiç bekletilmeden, kendileri için hazırlanan liman içerisindeki otobüslere alındı. Çanakkale üzerinden Kırklareli’ne götürülecekleri açıklandı. […]

AB ile Türkiye anlaşması gereğince, Türkiye’den Yunan adalarına 20 Mart sonrasında geçen sığınmacıların Türkiye’ye iadesi bugün başladı. İlk gemiyle gelen İran, Irak ve Afganistan uyruklu 72 kişinin, İl Göç İdaresi’nin geçici merkezindeki resmi prosüdürleri tamamlandı. Ardından iki gemi daha geldi.

Mülteciler, hiç bekletilmeden, kendileri için hazırlanan liman içerisindeki otobüslere alındı. Çanakkale üzerinden Kırklareli’ne götürülecekleri açıklandı. İlk feribotun ardından bu kez ikici feribot limana yanaştırıldı. Aynı güvenlik önlemleri, yine uygulandı. Sakız Adası’ndan gelen mültecilerin bulunduğu üçüncü feribot da açıkta bekleyişini sürdürdü.

multeci

İLGİ DE VARDI, DESTEK DE

Mültecilerin geri kabulleri sırasında, limanın yanındaki kayalıklarda toplanan bazı vatandaşlar gelişmeleri meraklı gözlerle izledi. Bunun yan sıra Halkların Köprüsü Derneği ile İzmir Müzisyenler Derneği üyeleri de aynı kayalıklar üzerinde, Türkçe ve yabancı dilde, ‘Mülteciler hoş geldiniz, bu ülke sizin eviniz’, ‘No to racisim’ (Irkçılığa Hayır) gibi dövizler açtı. Bu arada Sakız Adası’ndan gelen 64 mültecinin geri kabullerinin yapılmasından sonra, bugünlük sürecin tamamlanacağı açıklandı.

sakiz

Sakız’da göçmenler: ‘Türkiye’ye dönmeyiz’

Bu arada Sakız Adası’nda gerginlik sürüyor. Buradaki kamptan kaçan ve Türkiye’ye iade edilmek istemeyen 450 göçmen, Atina’ya gidebilmek için Sakız Merkez Limanı’nda üç gündür bekliyor. Tel örgüleri yıkıp, Sakız Merkez Limanı’na yürüyüşe geçen göçmenler, esnafın kepenk kapatmasına, eğlence mekanlarının kapanmasına neden oldu. 450 göçmen başkent Atina’ya gitmek için gemi gelmesini istiyor. Ancak Midilli-Sakız-Atina arasındaki seferlerin Sakız Merkez Limanı ayağının rotası olaylar nedeniyle adanın batı yakasındaki Mesta Limanı’na kaydırıldı.

Türkiye’ye iade edilmek istemeyen aralarında kadın ve çocukların da bulunduğu göçmenlerin limandaki ısrarlı bekleyişi sürüyor. Göçmenler, “daha iyi yaşam için ölümü göze aldık” diyor, güvenlik ve insan haklarına uygun çalışma ve barınma ortamı olmadığı için Türkiye’ye dönmek istemediklerini belirtiyorlar.

Mülteci iadesine Midilli’deki STK’lardan da eleştiri

Midilli Adası’ndan mültecilerin feribotlarla Türkiye’ye iade edilmesine ülkedeki bazı sivil toplum kuruluşları da eylemlerle tepki gösterdi. Midilli Limanı’nda bir araya gelen STK’lar; sığınmacıların feribotlara bindirilmesi sırasında denizde ve karada eylem yaptı. Yunan ve Avrupalı STK temsilcilerinin eylemlerinde bazı otellerin balkonlarına, Türkiye’yi eleştiren pankart astı, mülteci anlaşmasını kınayan pankartlar taşıdı. Feribotların limandan ayrılışları sırasında denizde botlarla eylem yapıldı.

Kaynak DHA